Toruń chce być przyjazny dzieciom

Toruń chce być przyjazny dzieciom
Fot. mat. prasowy

Miasto podejmuje starania o uzyskanie tytułu nadawanego przez UNICEF – Miasta Przyjaznego Dzieciom. We wtorek 9 maja 2023 r. podpisane zostało porozumienie w sprawie przystąpienia przez Toruń do programu.Dla nas celem jest dobro dziecizapewnia prezydent Torunia Michał Zaleski.

Władze samorządowe Torunia od wielu lat z najwyższym uznaniem odbierają działalność Stowarzyszenia Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF. Z tą aktywnością koresponduje szereg toruńskich i wartościowych inicjatyw mających zapewnić dzieciom w naszym mieście najlepsze warunki do życia.

Z myślą o najmłodszych mieszkańcach podejmowane są liczne projekty odpowiadające na ich potrzeby, ale także sprzyjające utrzymaniu i poprawie ich zdrowia. Realizowane są cykliczne programy z zakresu profilaktyki zdrowotnej najmłodszych torunian oraz dostępności do świadczeń zdrowotnych.

Miasto inwestuje też w szkolną infrastrukturę, dzięki czemu systematycznie poszerza atrakcyjną ofertę szkolną, przedszkolną i żłobkową. Funkcjonują programy wspierania edukacji uzdolnionych uczniów, m.in. fundowane przez miasto stypendia uczniowskie.

W Toruniu działają wyspecjalizowane szkoły, należące do czołówki polskich ośrodków oświatowych w swoich kategoriach: Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące czy Toruńska Szkoła Terapeutyczna.Miasto koordynuje również ambitny i rozległy projekt pieczy zastępczej.

Na środowisko dziecięce nakierowana jest także działalność większości instytucji kulturalnych Torunia, m.in. Muzeum Toruńskiego Piernika, Muzeum Podróżników, Planetarium im. prof. W. Dziewulskiego, Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”, działalność warsztatowa Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, Centrum Kultury „Zamek Krzyżacki” czy Dom Mikołaja Kopernika.

Dzieci korzystają również z wydzielonych programów sportowych skierowanych do ich środowiska – to setki szkolnych zawodów sportowych w ramach współzawodnictwa szkół.

Przystąpienie do programu UNICEF Polska i ubieganie się o tytuł „Miasta Przyjaznego Dzieciom” doskonale uzupełni i podniesie rangę wymienionych działań.

Program „Miasto Przyjazne Dzieciom” ma na celu wzmocnienie społeczności lokalnej, w której samorząd oraz inni uczestnicy życia społecznego stale podnoszą jakość i warunki życia dzieci przy jednoczesnym pełnym poszanowaniu ich praw.

– Program ‘Miasto Przyjazne Dzieciom’ to rozłożony w czasie proces, w którym dane miasto skrupulatnie, zgodnie z wytycznymi i we współpracy z UNICEF, analizuje i ocenia sytuację dzieci, a następnie wdraża wypracowany w ten sposób plan działania na rzecz młodych mieszkańców. Cieszę się, że Toruń jest kolejnym miastem, które zdecydowało się podjąć wyzwanie długofalowego podnoszenia jakości i warunków życia najmłodszych – mówi Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska.

Do największych korzyści z przystąpienia do Programu można zaliczyć przeciwdziałanie starzeniu się miasta, wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego, poprawę warunków życia oraz przynależność do międzynarodowej sieci miast i korzystanie z ich doświadczeń. Program działa w ponad 45 państwach i uczestniczy w nim prawie 4 000 miast.

Tworzenie Miasta Przyjaznego Dzieciom stanowi proces o charakterze ciągłym i długookresowym. Jego realizacja składa się z trzech etapów, a podpisanie porozumienia o przystąpieniu do programu pomiędzy miastem a UNICEF Polska kończy pierwszy z tych etapów.

Przygotowując się do podpisania porozumienia toruński samorząd zrealizował szereg prac i analiz, a do najważniejszych z nich zaliczyć należy przeprowadzenie diagnozy sytuacji życia dzieci w mieście.

Diagnoza została opracowana na podstawie analizy opinii dzieci i młodzieży na temat oceny warunków i jakości ich życia w mieście. Anonimowe ankiety wypełniane były w trybie on-line we wszystkich toruńskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, wśród dzieci w wieku 10-18 lat. Do Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia wpłynęło 3245 ankiet. Dodatkowo zebrane i przeanalizowane zostały dane statystyczne w tym zakresie.

Na podstawie raportu z diagnozy powstał dokument „Działania miasta Torunia na rzecz dzieci i młodzieży realizowane w 2022 r. oraz plan działań na 2023 r.”, który zgodnie z wytycznymi UNICEF Polska uwzględnia ramy czasowe, finansowe i opiera się na wyznaczonych priorytetach tematycznych i celach strategicznych. Dokument otrzymał pozytywną ocenę UNICEF Polska i został skierowany do konsultacji społecznych.

W okresie 1-17 marca br. odbyły się konsultacje, w ramach których przeprowadzone zostało spotkanie stacjonarne dla młodzieży z toruńskich szkół, w tym przedstawicieli Młodzieżowej Rady Miasta Torunia.

We wtorek 9 maja 2023 r. w Przedszkolu Miejskim nr 18 przy ul. Konrada Grasera 3 w Toruniu odbyło się uroczyste podpisanie umowy o przystąpieniu miasta do programu. W spotkaniu i konferencji wzięli udział przedstawiciele władz miasta Toruniaprezydent Michał Zaleski, zastępcy prezydenta Paweł Gulewski i Adrian Mól, dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Małgorzata Skibicka, Dyrektor Generalna UNICEF Polska Renata Bem, dyrektor ds. Komunikacji i Marketingu UNICEF Polska Paweł Barski, dyrektor ds. Advocacy UNICEF Polska Ewa Falkowska, a także reprezentanci Młodzieżowej Rady Miasta w Toruniu.

Po podpisaniu porozumienia miasto przystąpi do realizacji drugiego etapu, tj. implementacji programu, który potrwa około rok i zakończy się oceną realizacji zadań opisanych w dokumencie „Działania miasta Torunia na rzec dzieci i młodzieży realizowane w 2022 r. oraz Plan działań na 2023 r.”.

Po uzyskaniu ostatecznej, pozytywnej oceny działań miasta Torunia, dokonanej przez Kapitułę UNICEF, miastu Toruń zostanie nadany tytuł „Miasto Przyjazne Dzieciom”. Aby tytuł ten utrzymać, przez kolejne lata, cyklicznie będziemy opracowywać plany działań  na rzecz podnoszenia jakości życia dzieci w mieście, każdorazowo poprzedzone szczegółową diagnozą sytuacji ich życia oraz konsultacjami społecznymi.

Jako miasto kandydujące będziemy mieli przed sobą pewien okres, w którym będziemy wykazywali swoje umiejętności, działania i dobre efekty z tym związane. Chcemy być dobrym partnerem. Dla nas najistotniejsze jest, aby każde środowisko społeczne czuło się w naszym mieście dobrze. Nie ma innej przyszłości dla miasta niż ta, która wynika z obecności wśród nas dzieci i młodzieży i dlatego cieszy nas każde takie miejsce jak to przedszkole, jak budowane szkoły, jak programy z myślą o najmłodszych. Dla nas celem jest dobro dziecizapewnia prezydent Torunia Michał Zaleski.

Wszystkie zadania realizowane w 2023 r. posiadają środki zabezpieczone w budżecie miasta Torunia na ich realizację.

UM Toruń
Print Friendly, PDF & Email