Tenisiści stołowi rywalizowali w Poznaniu

Tenisiści stołowi rywalizowali w Poznaniu
Fot. niewidomi.edu.pl

W Parku Rekreacyjno-Sportowym FairPlayce w Poznaniu oraz w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach odbył się niedawno Turniej Mistrzostw Polski w Tenisie Stołowym Dźwiękowym.

W rozgrywkach rywalizowali między sobą zawodnicy z Dąbrowy Górniczej, Łodzi, Poznania, Krakowa, Chorzowa, Lublina, Bydgoszczy, Wrocławia i Owińsk. Niestety, z uwagi na pandemię koronawirusa nie mogli przyjechać na turniej zawodnicy z Ukrainy.

Tytuły Mistrzowskie można było zdobyć w rozgrywkach indywidualnych, drużynowych i w deblu. Rozgrywki w konkurencji singla rozpoczęły się w 9 grupach eliminacyjnych. Zawodnicy byli rozstawieni w grupach przez organizatora zawodów według klasyfikacji ostatnich Mistrzostw Polski oraz ostatniego Pucharu Polski. Pojedynki w grupach rozgrywane były systemem „każdy z każdym”. Walczono w jednym secie do 5 punktów. Do dalszych rozgrywek przechodzili wszyscy zawodnicy. Zawodnicy, którzy zajęli I, II i III miejsce w grupie zajęli premiowane miejsca w finałowej tabeli pucharowej, gdzie rozgrywano pojedynki jednosetowe do 7 punktów. Finały w singla rozgrywano do 2 przegranych setów do 15 punktów.

W konkurencji debla rozgrywki przeprowadzone były według typowej tabeli pucharowej dla 32 debli. Losowania miejsc w tabeli dla deblistów, którzy rozgrywali pojedynki do dwóch przegranych setów do 7 punktów, oraz dla drużyn, dokonała dr Magdalena Koper z Zakładu Adaptowanej Aktywności Fizycznej Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Debel, który przegrał pojedynek tracił szansę na udział w finale turnieju deblowego. Finały w debla rozgrywano do 2 przegranych setów do 15 punktów. W kategorii drużynowej 3-osobowe zespoły rywalizowały zgodnie z typową tabelą pucharową dla 8 drużyn grając tzw. „małą drużynówkę” do 27 punktów.

Zawody rozgrywane były na 3 stołach wyposażonych w urządzenia optyczno-elektroniczne, służące do wspomagania sędziowania.

W czasie Mistrzostw rozegrano 280 pojedynków. Poziom gry był wysoki pomimo długiej przerwy w treningach, która spowodowana była pandemią. Nie brakowało emocji, radości z wygranych pojedynków i smutku z przegranych. Turniej był doskonałą okazją do integracji, nawiązania znajomości i wymiany doświadczeń.

Główne nagrody oraz podium zdobyli:

Indywidualnie

1. Piotr Ignaciak – Kraków
2. Adrian Kucza – Poznań
3. Mateusz Gieprz – Wrocław

Debel:

1. Adam Uzarczyk, Patryk Walczak – Łódź
2. Jakub Paluch, Piotr Ignaciak – Kraków
3. Mateusz Gieprz, Kacper Tchórz – Wrocław

Drużynowo:

1. ŁÓDŹ – (Patryk Walczak, Adam Uzarczyk, Jakub Gajewski)
2. POZNAŃ – (Natalia Marendziak, Jarosław Godek, Adrian Kucza)
3. KRAKÓW – (Jakub Paluch, Piotr Ignaciak, Eryk Madej)

niewidomi.edu.pl
Print Friendly, PDF & Email