Szpital Uniwersytecki w Krakowie wstrzymał przyjęcia planowe

Szpital Uniwersytecki w Krakowie wstrzymał przyjęcia planowe
Fot. Pixabay

Z powodu sytuacji epidemicznej i większego zapotrzebowania na łóżka covidowe Szpital Uniwersytecki w Krakowie wstrzymał od wtorku do odwołania przyjęcia planowe na oddziały Nie dotyczy to chorych na nowotwory i z udarami.

– Z przykrością informujemy, że w związku z sytuacją epidemiczną i wynikającym z niej zapotrzebowaniem na zapewnienie wystarczającej liczby miejsc covidowych w regionie – jesteśmy zmuszeni do wstrzymania przyjęć planowych z dniem 16.11. br. do odwołania. Prosimy o bieżące sprawdzanie komunikatów na stronie internetowej szpitala – podała placówka. Decyzja władz szpitala nie dotyczy pacjentów onkologicznych i z udarami.

Poradnie specjalistyczne pracują normalnie, ale – jak zwróciła uwagę rzeczniczka szpitala Maria Włodkowska – jeśli pacjentów covidowych będzie przybywało, to i poradnie będą musiały ograniczyć działalność z uwagi na zapotrzebowanie kadrowe.

Szpital Uniwersytecki w Krakowie dysponuje 110 łóżkami covidowymi, wolnych jest dziewięć. Pacjenci covidowi trafiają do szpitala tymczasowego przy ul. Kopernika i na oddział covidowych przy ul. Jakubowskiego.

Z danych urzędu wojewódzkiego wynika, że w całym regionie jest 1546 łóżek dla chorych na COVID-19, z czego 1122 są zajęte. W użyciu jest 97 ze 118 respiratorów.

Zgodnie z zapowiedziami wojewody małopolskiego do 19 listopada baza łóżek zwiększy się o 808 łóżek, w tym 61 respiratorowych. Docelowo ma być 2277 łóżek.

Według danych Ministerstwa Zdrowia minionej doby w Małopolsce zanotowano 1303 nowe zakażenia koronawirusem, 20 chorych zmarło. Na kwarantannie przebywa 29 205 mieszkańców. (PAP)

Beata Kołodziej
Print Friendly, PDF & Email