Szefowa Pfizer Polska: W tym roku dostarczymy do Polski 50 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19

Szefowa Pfizer Polska: W tym roku dostarczymy do Polski 50 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19
Fot. Pixabay

W tym roku dostarczymy do Polski 50 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19 – zapowiedziała prezes Pfizer Polska Dorota Hryniewiecka-Firlej cytowana w piątkowym wydaniu „Rzeczpospolitej”. Dodała, że wierzy, iż do końca 2021 roku firma na całym świecie dostarczy 2,5 mld dawek szczepionki.

„Rzeczpospolita” w swoim piątkowym wydaniu cytuje prezes zarządu Pfizer Polska, która wzięła udział w czwartkowym Forum SGH zatytułowanym „Szczepionki – nauka i innowacje w walce z pandemią”.

Jak pisze „Rz”, Hryniewiecka-Firlej, pytana o dostawy szczepionek na rynek europejski zapewniała, że zgodnie z umową podpisaną z Unią Europejską Pfizer dostarczył do Polski w pierwszym kwartale 4,5 miliona dawek. Gazeta zauważa, że w drugim kwartale firma zobowiązała się dostarczyć ich kilkukrotnie więcej. – Jedyne jak do tej pory zakłócenie w dostawach było spowodowane modernizacją zakładu w Puurs w Belgii – czytamy.

– Zmodernizowaliśmy proces produkcyjny tak, by umożliwić znaczne zwiększenie liczby dawek, które możemy dostarczać, również do Polski. Ponieważ przygotowania zaczęliśmy w tym samym czasie co badania kliniczne, to mogliśmy zwiększyć tempo produkcji już w pierwszym kwartale tego roku. Mówię o tym z wielką radością i dumą, ponieważ stoi za tym wysiłek wielu ludzi – mówiła cytowana przez „Rz” prezes Pfizer Polska.

Dodała, że dzięki temu w drugim kwartale tego roku Pfizer dostarczy do Polski ponad 20 mln dawek szczepionki. Całoroczny kontrakt – jak wskazała – obejmuje natomiast 50 mln dawek.

Poinformowała ponadto, że obecne plany zakładają dalsze zwiększanie mocy produkcyjnych tak, aby w 2022 dostarczyć globalnie 3 mld dawek szczepionki.

Hryniewiecka-Firlej podkreśliła, że firma w ramach badań klinicznych prowadzi obserwację grupy zaszczepionych osób. – Chcemy się przekonać, jak długo szczepionka chroni pacjentów. Dobra wiadomość jest taka, że w przypadku osób, które sześć miesięcy temu przyjęły drugą dawkę skuteczność utrzymuje się na poziomie ponad 90 proc. – wyjaśnia cytowana przez „Rz” Hryniewiecka-Firlej.

Prezes Pfizer Polska wskazała też, że niezwykle ważnym badaniem klinicznym jest to prowadzone wśród starszych dzieci. Dodała, że wyniki analizy skuteczności w ramach badania fazy III przeprowadzonego w gronie uczestników w wieku od 12 do 15 lat wskazują na skuteczność na poziomie 100 proc. Jej zdaniem – jak pisze „Rz” – wyniki te niosą wielką nadzieję. Firma ma nadzieję, że wskazanie do podawania dzieciom 12-15 lat zostanie zarejestrowane jeszcze przed wakacjami.

– Kolejną grupą, której chcielibyśmy udostępnić szczepionki, są dzieci w wieku od sześciu miesięcy do 11 lat, które również przenoszą wirusa i chorują. Mamy nadzieję, że dla tej grupy szczepionka będzie dostępna na początku 2022 – poinformowała prezes Pfizer Polska. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email