Pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 oraz wiceminister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Paweł Wdówik przedstawili dziś cztery rozwiązania dla osób z niepełnosprawnościami w kwestii szczepień przeciw COVID-19.
– Od początku kiedy są szczepienia grupy osób niepełnosprawnych proszą, żeby te grupy były objęte priorytetowym programem szczepień. Cieszę się, że dzisiaj jest ten moment, w którym możemy zaproponować konkretne rozwiązania – zaznaczył na wstępie piątkowej konferencji prasowej Paweł Wdówik.
Dziś podczas spotkania ministra Dworczyka z osobami reprezentującymi środowiska zrzeszające osoby niepełnosprawne i ich opiekunów przedstawione zostały cztery rozwiązania, które od 10 maja będą wprowadzone w życie.
– Chcemy, żeby od 10 maja osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności w punktach szczepień powszechnych miały pierwszeństwo szczepienia. Taka osoba wraz z opiekunem nie będzie musiała umawiać się na termin – zaznaczył dziś minister Michał Dworczyk.
Po zarejestrowaniu w recepcji danej przychodni realizującej szczepienia czy innego punktu szczepień taka osoba od razu będzie przyjmowała szczepionkę. Do szczepienia uprawniony będzie także opiekun.
Jak dodał Dworczyk, od 10 maja rozpoczną się także szczepienia w ośrodkach opieki i aktywności osób niepełnosprawnych. – Te wszystkie podmioty będą mogły zamawiać szczepienia, jak niegdyś DPS-y. Będą mogły zamawiać szczepienia nie tylko dla podopiecznych, ale też dla opiekunów i wszystkich pracowników. Te zamówienia będą przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych traktowane priorytetowo – wskazał.
W grupie tej znajdują się: warsztaty terapii zajęciowej, zakłady aktywności zawodowej, środowiskowe domy samopomocy, centra integracji społecznej i kluby integracji społecznej.
– Trzecie rozwiązanie rusza dzisiaj, ale rozwinie się w połowie maja. Chodzi o tworzenie i angażowanie mobilnych jednostek szczepień. To indywidualni ratownicy medyczni, pielęgniarki, położne, którzy indywidualnie będą wykonywać szczepienia. Takie osoby zgłaszają się za pomocą formularza. Muszą mieć podpisaną umowę z punktem szczepień, z którego pobierają szczepionki i szczepią pacjentów z którymi się umówią na szczepienie. Te osoby będą szczepiły wyłącznie szczepionkami J&J – zaznaczył Michał Dworczyk.
Czwarte rozwiązanie polegało będzie na tym, że z Centrum e-Zdrowia do każdego punktu POZ będą dostarczone listy osób jeszcze niezaszczepionych ze wskazaniem na osoby niepełnosprawne, z prośbą o pierwszeństwo szczepień dla nich.