Szczecin: Wsparcie dla uczniów i nauczycieli

Szczecin: Wsparcie dla uczniów i nauczycieli
Fot. Pixabay

Wzmocnienie dobrostanu psychicznego dzieci i młodzieży, budowanie kompetencji miękkich oraz wspieranie budowania relacji międzyludzkich – to główne założenia przygotowywanego przez Miasto programu skierowanego do uczniów, nauczycieli oraz rodziców młodych szczecinian.

Program Wsparcia Psychologicznego Dzieci, Młodzieży i Nauczycieli to kolejne już działanie Miasta skierowane do szczecińskiego środowiska szkolnego. Jego realizacja jest podyktowana między innymi wynikami badań stanu emocjonalnego uczniów i nauczycieli po pandemii COVID-19. Wpływ na podjęcie decyzji o konieczności realizacji tak ważnego programu miały również sytuacje związane z ogromną rządową reformą systemu oświaty, napływem uchodźców z Ukrainy ogarniętej wojną, oraz strajkami nauczycieli.

Pomimo zastosowania odmiennych metod badawczych i przyjęcia różnych prób badawczych, otrzymywane wyniki wszystkich przeprowadzonych badań były spójne. Jak pokazują dane, szczecińscy uczniowie obecnie borykają się między innymi z takimi problemami jak niepokój, niska samoocena, bezradność, obniżony nastrój oraz stany depresyjne. Z kolei nauczyciele muszą mierzyć się ze stresem, przygnębieniem, obawami o przyszłość uczniów oraz wypaleniem zawodowym. Co więcej, podobne spostrzeżenia i wyniki przyniosły również badania przeprowadzone przez Młodzieżową Radę Miasta.

– Dlatego też, chcąc zadbać zarówno o młodych mieszkańców Szczecina, jak i nauczycieli tworzymy właśnie specjalny Program Wsparcia Psychologicznego Dzieci, Młodzieży i Nauczycieli. Obecnie opracowywane są ostatnie szczegóły dotyczące tego zadania – powiedział zapowiadając realizację programu Piotr Krzystek – prezydent Miasta Szczecin. – Mamy nadzieję, że przeprowadzone przez Miasto działania przyniosą oczekiwane skutki. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak istotny to temat, dlatego musimy zrobić wszystko co w naszej mocy by pomóc tym, którzy tego tak mocno potrzebują.

Zgodnie z przyjętymi założeniami, nowopowstającym miejskim Programem objęci zostaną nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale również rodzice młodych szczecinian. Pozwoli to na kompleksowe podejście do realnie istniejących problemów i rozwiązanie ich na wielu płaszczyznach.

W ramach Programu zrealizowane zostaną między innymi następujące działania: profilaktyka i terapia uzależnień, praca z psychologami i pedagogami, warsztaty kompetencji społecznych oraz tworzenie grup wsparcia rówieśniczego. Planuje się również przygotowanie specjalnych informatorów skierowanych do rodziców szczecińskich uczniów, które będą dotyczyć takich kwestii jak sztuka prowadzenia rozmów z własnymi dziećmi, na co zwracać uwagę w jego szukaniu i przede wszystkim gdzie szukać niezbędnej pomocy. Obecnie trwa opracowywanie szczegółów związanych z realizacją programu.

Uruchomienie pierwszych działań w ramach Programu planowane jest na II semestr bieżącego roku szkolnego. W działania, oprócz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych włączone zostaną również m.in. organizacje pozarządowe, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie oraz Szczecińskie Centrum Terapii Uzależnień i Współuzależnień.

UM Szczecin
Print Friendly, PDF & Email