„Symulator starości" w Urzędzie Miasta Łodzi

„Symulator starości" w Urzędzie Miasta Łodzi
Fot. UM Łódź

Symulator starości w Urzędzie Miasta Łodzi. Specjalny kostium zakładali na siebie pracownicy podczas szkoleń, które zostały zorganizowane w ramach projektu „Seniorzy konsultanci w Urzędzie Miasta Łodzi”.

Elementy usztywniające i obciążające stawy, okulary, które pogarszają widzenie, słuchawki, przez które słyszalność jest ograniczona – to niektóre elementy specjalnego kostiumu – symulatora starości, który podczas szkolenia zakładali pracownicy Urzędu.

– Niewiele widzę, wszystko widzę zamglone, trudno mi było rozpoznać osoby, które tu są w pokoju, czucia nie mam, bo mam takie bardzo grube rękawice, pewnie będzie trudno z przyciskami przy windzie – mówi Łukasz Prykowski z Biura Aktywności Miejskiej, który założył kostium.

Funkcjonowanie w społeczeństwie jako senior

Ale specjalny strój to nie wszystko, potem trzeba było wykonać wylosowane wcześniej zadanie, np. dotrzeć do wyznaczonego wcześniej pomieszczenia, pokonując przy tym korytarze, schody czy windę.

– Symulator starości to jest najlepsza lekcja empatii, ponieważ te wszystkie ograniczenia, które zakłada się na kolana czy na oczy, uczą nas empatii. Pokazują z czym mierzą się na co dzień seniorzy, że to nie jest tak, że ich nastawienie czy ograniczenia wynikają ze złej woli, tylko z tego, że nasze ciało przestaje być mobilne – mówi Monika Mularska-Kucharek, prowadząca szkolenie.

Szkolenia dla urzędników, ale i seniorów

Projekt „Seniorzy konsultanci w Urzędzie Miasta Łodzi” skierowany jest głównie do seniorów – liderów. Szkolenia przechodzą osoby, które są aktywne w klubach seniora, Uniwersytetach III Wieku i innych lokalnych społecznościach.

– Chcemy, żeby ci seniorzy zdobyli wiedzę na temat pracy urzędu, chcemy oswoić ten wizerunek i przede wszystkim walczyć ze stereotypami, zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie – mówi Celina Maciejewska, miejski rzecznik ds. seniorów.

Finałem projektu będzie ogólnodostępny podręcznik z gotowymi scenariuszami do szkoleń pracowników np. w firmach czy organizacjach pozarządowych. Projekt rozpoczął się w ubiegłym roku. Jego zakończenie zaplanowane jest na drugi kwartał 2023 roku. Fnansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego, a jego koszt wynosi około 40 tys. zł.

UM Łódź
Print Friendly, PDF & Email