Stare w sieci nowych technologii

Stare w sieci nowych technologii
Fot. Adminstrator

Trwa realizacja projektu, w ramach którego między innymi digitalizowane są obiekty muzealne z naszego regionu. Podczas jego realizacji na stronie cyfrowewm.pl zamieszczone zostaną ciekawe informacje i obiekty 3D. Wkrótce dowiedzieć się będzie można na przykład jak kiedyś wyglądała lodówka działająca bez prądu czy ile metrów na koło wiatraka odwadniającego. Wszystko po to, by zachować dziedzictwo kulturowe w sieci. 

Ekipa z Regionalnej Pracowni Digitalizacji, działającej w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, przez dwa dni gościła w Żuławskim Parku Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim.

– Zdigitalizowaliśmy między innymi: wielkie koło wiatraka odwadniającego, drewnianą, zmechanizowaną maselnicę i starą lodówkę, która działała po wypełnieniu specjalnych komór lodem – mówi Paweł Kondraciuk, koordynator Regionalnej Pracowni Digitalizacji. – Przed nami złożenie skanów w bryłę, nałożenie tekstury i przygotowanie animacji. Po tym procesie muzealne eksponaty w 3D będzie można oglądać na stronie cyfrowewm.pl.

Do każdego przedmiotu powstaje szczegółowy opis. O eksponatach opowiadają ekipie pracownicy muzeum, a przekazana wiedza uzupełniana jest informacjami z książek.

– Przed nami wyjazd do Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie oraz Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku, których eksponaty także znajdą się w serwisie cyfrowewm.pl – mówi Urszula Jatkowska, starszy referent ds. digitalizacji w Regionalnej Pracowni Digitalizacji. 

Zdigitalizowane eksponaty wzbogacą istniejącą już bazę wirtualnego archiwum gromadzącego materiały w formacie 3D i będą służyły do prowadzenia lekcji edukacyjnych i e–learningu w pracowni. Dodatkowo, poprzez serwis cyfrowewm.pl, wkrótce będzie można wybrać się na wirtualne wędrówki po województwie. Użytkownik będzie mógł samodzielnie zaplanować trasę wędrówki, wybierając spośród dostępnych interesujące go miejsca kulturalne, np. kapliczki, muzea itp.

– Aby przybliżyć dzieciom i młodzieży dziedzictwo kulturowe Warmii i Mazur powstanie także multimedialna gra edukacyjna – dodaje Magdalena Czarnocka–Kaptur, koordynatorka projektu „Wirtualne zabytki Warmii i Mazur – rozbudowa serwisu Cyfrowe Warmia i Mazury” realizowanego przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.

  Sylwia Warzechowska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 12087

Print Friendly, PDF & Email