Spotkanie Małżonki Prezydenta z podopiecznymi Stowarzyszenia „Sprawne Smoki”

Spotkanie Małżonki Prezydenta z podopiecznymi Stowarzyszenia „Sprawne Smoki”
Stowarzyszenie na Rzecz Sprawności Dzieci i Młodzieży

Stowarzyszenie na Rzecz Sprawności Dzieci i Młodzieży zostało powołane do życia w Gorlicach w styczniu 2009 roku przez grupę rodziców dzieci z niepełnosprawnościami, rehabilitantów i przyjaciół. W czwartek „Sprawne Smoki” odwiedziły Warszawę, gdzie w Pałacu Prezydenckim spotkały się z Pierwszą Damą.

Agata Kornhauser-Duda opowiedziała swoim gościom o siedzibie głowy państwa, która prócz funkcji użytkowej i reprezentacyjnej jest ważnym zabytkiem historycznym. Spotkanie rozpoczęło się w Sali Kolumnowej, w której odbywają się najważniejsze wydarzenia. Jeszcze wczorajszego wieczoru Pierwsza Dama gościła w niej Panie Ambasador i Współmałżonków Szefów Misji Dyplomatycznych akredytowanych w Polsce.

Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Następnie przy wspólnym posiłku dzieci opowiadały o swoich pasjach i zainteresowaniach, nauce, prezentach od św. Mikołaja czy trwającym mundialu. Wielu podopiecznych należy do Akademii Sportowej „Sprawne Smoki”, dzięki której mogą rozwijać swoje zdolności sportowe, budować pewność siebie i przełamywać bariery. Zawodnicy startują w turniejach, a zdobywane medale i puchary utwierdzają ich w przekonaniu, że mogą i zasługują na więcej.

Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Stowarzyszenie obejmuje wielostronną opieką rodziny wychowujące dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami fizycznymi i sprzężonymi. Obecnie wspiera 45 osób i prowadzi grupę sportową. Pierwsza Dama rozmawiała z opiekunami i rodzicami dzieci o projektach rehabilitacji osób niepełnosprawnych i turnusach dla całych rodzin połączonych z poznawaniem różnych metod rehabilitacyjnych i integracji podopiecznych. Organizacja przygotowuje też festyny, ogniska dla dzieci, szkolenia dla rodziców, wyjazdy studyjne. W Pałacu mówiono o wsparciu systemowym dorosłych osób z niepełnosprawnościami oraz możliwościach podejmowania przez nie pracy zawodowej.

prezydent.pl
Print Friendly, PDF & Email