Społeczeństwo: Przez kulturę do bezpiecznej przyszłości

Społeczeństwo: Przez kulturę do bezpiecznej przyszłości
Fot. Adminstrator

W Poznaniu nie ma placówki zapewniającej dorosłym osobom z autyzmem specjalistyczną opiekę. Fundacja Dom Autysty chce zbudować dla nich dom opieki dziennej i całodobowej. Jedna z dróg do celu prowadzi przez kulturę.

W trosce o dobro dzieci

Założycielami Fundacji Dom Autysty są rodzice, który chcą stworzyć dla swoich dzieci bezpieczną przestrzeń.

– Jeśli chodzi o dorosłe osoby z autyzmem, potrzeby są ogromne. Opieka jest droga, wymaga specjalistycznego przygotowania. Często nasze dzieci mają nadpobudliwość, występuje duża trudność zachowań. Są coraz większe, mają więcej sił, a my coraz mniej. Istniejące placówki nie zapewniają właściwej opieki, więc my chcemy stworzyć dobrą placówkę, dobry dom dla dzieci, ponieważ w Poznaniu nie ma oferty dla osób niesamodzielnych – mówi Adam Kompowski, ojciec dziecka z autyzmem i prezes Fundacji Dom Autysty.

Działalność ośrodka obejmie dzienną terapię oraz mieszkania treningowe. Dom Autysty będzie dla dorosłych osób z autyzmem w Poznaniu nie tylko bezpieczną przestrzenią, ale też miejscem, w którym mogą rozwijać się w sposób dostosowany do ich możliwości.

– W oczekiwaniu na rozwiązania systemowe, na które czeka chyba cała społeczność rodzin osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych, na początku będą to mieszkania treningowe z pobytami weekendowymi. Docelowo chcemy, by zamieszkało tam 11 osób – informuje Adam Kompowski.

Kultura drogą do celu

Utworzenie i utrzymanie placówki jest kosztownym przedsięwzięciem, dlatego rodzice na wiele różnych sposobów  szukają środków, by zapewnić dzieciom bezpieczną przyszłość. Organizują koncerty i różnorodne akcje charytatywne. Jeden z najnowszych pomysłów Fundacji to dotarcie do darczyńców  poprzez interaktywną literaturę. Powstała „historia z drugim dnem” – dziesięciu pisarzy napisało zbiór opowiadań kryminalnych „Trupów hurtowo trzech” (można zakupić go na stronie wydawnictwa Media Rodzina). Promocji książki towarzyszy interaktywna kampania internetowa, łącząca czytelnika z fikcją za pomocą Chat story.  

– Jedno z opowiadań zostało rozbite na dialogi. Osoba, która to czyta, co jakiś czas jest proszona o wybór dalszego ciągu opowiadania – ma wpływ na treść, może wybierać różne warianty. Czytelnik jest aktywnym uczestnikiem opowiadania, może wybierać jego przebieg – tłumaczy prezes Fundacji Dom Autysty.

Interaktywnym twórcą można zostać na stronie internetowej https://jesteswplatany.pl/.  Cały zysk ze sprzedaży „Trupów hurtowo trzech” przybliży powstanie placówki.

Fundację wspiera nie tylko środowisko literackie i wydawnicze. Środki na budowę Domu Autysty są zbierane podczas corocznej Aukcji Dla Domu, na której można zakupić prace przekazane przez artystów plastyków. W tym roku charytatywna aukcja odbędzie się 18 listopada.

Spokojni o przyszłość dziecka

– Napisaliśmy projekt, staramy się o dofinansowania unijne. Mamy około połowy wkładu własnego, ale to za mało.  Mamy nadzieję, że uda się to zrobić. Jeśli tak, ośrodek powstanie w przeciągu kilku lat. Będziemy tam prowadzić terapię i pobyty wytchnieniowe – mówi Adam Kompowski.

Gdy osoby z autyzmem będą przebywać w mieszkaniach treningowych podczas weekendów, ich rodziny będą mogły odpocząć i oderwać się od trudów codzienności. W przyszłości w 11 mieszkaniach w budynku zamieszkają najstarsi uczniowie szkoły dla dzieci z autyzmem w Ośrodku Szkolno–Wychowawczym im. Zbigniewa Tylewicza.

– Placówka będzie służyła społeczności osób z autyzmem w Poznaniu. Wiemy, że musimy zrobić to dla naszych dzieci i dla innych dorosłych, którzy już dziećmi nie są – dodaje prezes Fundacji Dom Autysty.

Fot.: Facebook

  MS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16528 

Print Friendly, PDF & Email