Śmiech to zdrowie

Śmiech to zdrowie
Fot. Adminstrator

I śmiech niekiedy może być nauką. (Ignacy Krasicki)
Tylko śmiech umie przybliżyć ludzi do ludzi. (Jan Twardowski)Ci, co rozśmieszają ludzi, cenniejsi są od tych, co każą im płakać. (Charles Chaplin)Najbardziej stracony dla człowieka jest dzień, w którym się nie śmiał. (Sebastien Roch Nicolas Chamfort)Jeśli potrafisz śmiać się z siebie – to najlepszy dowód, że masz poczucie humoru.(Molier)Śmiech jest dla duszy tym samym, czym tlen dla płuc.(Louis de Funes) Śmiech jest lekarstwem, które każdy może sobie przepisać.(Reinhold Boller) Trzeba śmiać się, nie czekając na szczęście, bo gotowiśmy umrzeć, nie uśmiechnąwszy się ani razu. (Jean de La Bruyére)

To prawda?! Jestem tego pewna! Tylu mądrych, szlachetnych ludzi, no i ja, musimy mieć rację! Śmiech jest jednym z najprzyjemniejszych ludzkich zachowań.
Chyba każdy z nas czuje pozytywne efekty śmiechu. Ale czy zastanawialiście się, jak wiele korzyści może nam on dać?

• Gdy jesteś wesoły, elektryczna aktywność prawej i lewej półkuli mózgowej jest lepiej skoordynowana. Neurofizjolodzy dowodzą, że brak takiej koordynacji prowadzi do depresji. Podczas oglądania komedii krew płynie o ponad 20 proc. szybciej niż zwykle, co jest korzystne dla organizmu.  
Śmiech poprawia krwiobieg, przyspiesza bicie serca i krążenie krwi, dzięki czemu organizm otrzymuje więcej tlenu. Aktywizuje nie tylko mięśnie brzucha, ale i twarzy. Sprzyja obniżeniu poziomu cukru we krwi. Wśród osób, które w trakcie dnia wiele razy wybuchały śmiechem zauważono znacznie lepszą kontrolę cukrzycy oraz niższe stężenia cukru we krwi.
• Podczas oddychania, każdy z nas, wdycha niewielką ilość powietrza, więc nasze organizmy są słabo dotlenione. Tymczasem śmiejąc się, podczas jednego wdechu pobieramy nie 0,5, ale aż 1,5 litra powietrza. Poprawia się koncentracja, sprawność i refleks.
• Śmiech pobudza układ odpornościowy, hamując wydzielania hormonów stresu: adrenaliny i kortyzolu. Zwiększa wydzielanie endorfin (zwanych hormonami szczęścia) i łagodzi bóle głowy, mięśni lub zębów.
• Podczas śmiechu ruszamy ramionami, rękami, nogami i głową. Gdy śmiejemy się przez dłuższą chwilę, wprawiamy w ruch wszystkie mięśnie tułowia. Mięśnie te są w tym czasie dotleniane. Nie tylko poprawia się nasze samopoczucie, ale… korzystnie wpływa to na stan twojego zdrowia fizycznego. Należy się śmiać jak najczęściej.
• Śmiech oddziałuje na wiele narządów naszego ciała i usprawnia ich funkcjonowanie. Przyspiesza trawienie i pobudza przemianę materii. Skurcze mięśni korzystnie wpływają na pracę śledziony, wątroby i jelit. Śmiejąc się przez kwadrans dziennie można spalić nawet 2,5 kilograma tłuszczu rocznie. Oznacza to, że 15 minutowe śmianie się pochłania tyle samo energii, co przemaszerowanie dystansu 800 metrów.
• Śmiech sprzyja sukcesowi. Zmniejsza nieśmiałość, łagodzi lęki, zjednuje akceptację otoczenia. Ludzie z poczuciem humoru są bardziej kreatywni, mają lepsze relacje z innymi osobami w pracy. Uśmiech często przekłada się na zarobki. Dobrze o tym wiedzą akwizytorzy i sprzedawcy. Śmiech integruje nasze społeczeństwa ze sobą i ułatwia przełamywanie granic językowych, religijnych, rasowych.

Czy słyszeliście o tym, że istnieje wzór na ludzki śmiech?  HE =PL/T +BM   Już wyjaśniam:  
PL- zaangażowanie osobiste; C- podświadomość żartu. Najwyższy poziom podświadomości żartu to czas 1-2 sekund, w którym publiczność rozwiąże skonstruowany przez nas problem; T- czas opowiadania żartu. Im dłuższy żart, tym mniejszy efekt; BM- nastrój, podłoże żartu; HE- efekt humorystyczny.

A co łączy osoby dożywające100 i więcej lat?  Poczucie humoru!. Oni to muszą mieć HE !!!
Dzięki śmiechowi umysł pracuje szybciej a motywacja wzrasta. Śmiech może również przedłużyć  życie o osiem lat!  Ja wciąż mam taką nadzieję.

13 sposobów, aby się rozweselić i być zdrowszym (psycholog Steven Wilson)
• Zdecyduj się na wyrażanie siebie, a nie na robienie wrażenia. Robienie wrażenia jest bezcelowe i sztuczne, podczas gdy wyrażanie siebie jest korzystne dla wszystkich.
• Rozpoczynaj każdy dzień ze śmiechem. Zbieraj wszystko to, co Cię rozśmiesza. Rozpocznij tworzenie swojego dziennika humoru. Przeglądnij ciekawostki w dziale ”Kultura i rozrywka”.
• Czytaj na głos dowcipy i śmiej się serdecznie. Dobry, zdrowy śmiech wymaga praktyki.
• Kończ każdy dzień śmiechem bez względu na to, jak bardzo był ciężki. Kontroluj liczbę swoich wybuchów śmiechu i spraw, aby ta liczba każdego dnia rosła.
• Śmiej się z siebie każdego dnia. Zobaczysz, że to pozwala przełamywać lody, podczas gdy śmianie się z kogoś, to wznoszenie murów.
• Namaluj uśmiechniętą twarz, kwiatek, pocałunek bądź inny symbol, który sprawi, że poczujesz się radośniej. Namaluj go na ręcę, policzku bądź w innym miejscu i myśl o tym przez cały dzień.
• Odkryj siłę zabawy. Zaangażuj się w zabawne aktywności z dziećmi, dorosłymi bądź zwierzętami tak często, jak to tylko możliwe.
• Znajdź inny sposób na robienie czegoś, co robisz każdego dnia. Obierz inną drogę do domu, wybierz inny sklep, albo wypróbuj nowy przepis.
• Spraw, aby Twoje ćwiczenia były bardziej intensywne. Park, sala gimnastyczna, dziwna muzyka sprawią, że Twoje ćwiczenia fizyczne sprawiać będą większą frajdę.
• Spójrz na siebie z innej perspektywy. Spójrz na siebie tak, jak widzi Cię Twój zwierzak. Dla przykładu, mój kot, Toast, postrzega mnie jako nieofutrzone źródło jedzenia, jako kolana relaksujące, jako wojennego przeciwnika w czasach kąpieli i generalnie – jako biednego niewolnika. Często też spieramy się o to.
• Jaką chciałbyś być przekąską, gdybyś mógł wybrać? I dlaczego? Napisz krótkie zdanie na ten temat i wpisz go w swój pamiętnik humoru.
• Zapytaj siebie, co byłoby najmniej prawdopodobną rzeczą, jaką mógłbyś kiedykolwiek zrobić. I zrób to!
• Nie próbuj być zabawny. Humor nie jest logiczny. Humor jest emocjonalny, irracjonalny i kreatywny.

No to mamy dużo pracy do wykonania, nie zwlekajmy więc! Ja teraz przeczytam zabawny artykuł w gazecie (nie trudno o taki), albo obejrzę na wideo dobrą komedię i będę śmiać się co najmniej przez 15 minut. A ty, drogi czytelniku, zrób to samo. Albo przeczytaj te dowcipy, śmieszne!

Jaś pyta mamę: -Mamo, ile jest pasty do zębów w tubce?
– Nie mam zielonego pojęcia.
– A ja wiem… – od kanapy do telewizora.

– Jak nazywa się żona świętego Mikołaja?
– Merry Christmas.

Jasio pyta tatę:
– Czy potrafisz podpisać się z zamkniętymi oczami?
– Potrafię.
– To świetnie. Trzeba podpisać się kilka razy w moim dzienniczku.

Źródła: www.studentnews.pl,  www.zdrowieiuroda.polsat.com.pl  www.fit.pl/zdrowie/smiech_to_zdrowie
www.kobiety.lodz.pl

  Oprac. JP Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 2252

Print Friendly, PDF & Email