Sejm ustanowił 2022 Rokiem Marii Grzegorzewskiej

Sejm ustanowił 2022 Rokiem Marii Grzegorzewskiej
Fot. Sejm RP / Twitter

Sejm ustanowił w czwartek 2022 Rokiem Marii Grzegorzewskiej. Z okazji 100. rocznicy utworzenia Państwowego Instytut Pedagogiki Specjalnej, obecnie Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd wybitnej twórczyni pedagogiki specjalnej w Polsce – podkreślono w uchwale.

Za uchwałą opowiedziało się 445 posłów, 1 był przeciw, 2 posłów wstrzymało się od głosu.

Przypomniano, że Maria Grzegorzewska, pseudonim okupacyjny Narcyza – wybitna uczona, pedagog specjalny, tyflopedagog, tyflopsycholog i działaczka społeczna – urodziła się 18 kwietnia 1888 r. we wsi Wołucza koło Rawy Mazowieckiej.

– Mottem swojego życia i życia kolejnych pokoleń pedagogów specjalnych, specjalistów pracujących na rzecz osób z niepełnosprawnościami uczyniła stwierdzenie: „nie ma kaleki – jest człowiek” – wskazano w uchwale.

Grzegorzewska podkreślała – jak przypomniano – że każdy ma punkt archimedesowy, dzięki któremu można odkryć moc w człowieku i ocalić pełnię jego człowieczeństwa. – Wciąż aktualne jest jej przesłanie: „Piękne słowa tylko szkodę przynoszą, jeśli nie są poparte czynem, choćby próbą działania” – napisano.

W uchwale podkreślono również, że Grzegorzewska „była zwolenniczką idei łączenia teorii z praktyką, przenikania przeszłości w przyszłość”. Jak także wskazano, że „jej dzieła stanowią inspirację dla kolejnych badaczy i twórców akademickiej pedagogiki specjalnej oraz praktyki edukacyjnej, terapeutycznej i rehabilitacyjnej”. – Szczególną wartość nadała pracy nauczyciela-wychowawcy, którego widziała jako człowieka bogatego wewnętrznie, charyzmatycznego i empatycznego – podkreślono.

Maria Grzegorzewska zmarła 7 maja 1967 roku w Warszawie.

– Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 100. rocznicę utworzenia Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, w uznaniu wybitnych zasług jej założycielki, dyrektorki i patronki prof. Marii Grzegorzewskiej, ogłasza rok 2022 Rokiem Marii Grzegorzewskiej – podsumowano w uchwale. (PAP)

Anna Kruszyńska / PAP – Nauka w Polsce
Print Friendly, PDF & Email