Rzecznik MZ: Blisko 30 tys. osób korzysta z programu DOM

Rzecznik MZ: Blisko 30 tys. osób korzysta z programu DOM
Fot. Pixabay

Blisko 30 tys. osób korzysta z programu Domowej Opieki Medycznej, który umożliwia monitorowanie stanu zdrowia zakażonych, m.in. przy użyciu pulsoksymetrów – poinformował w piątek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 13 110 nowych zakażeniach koronawirusem. Zmarło 544 chorych.

Rzecznik resortu zdrowia komentując najnowszy bilans koronawirusa w Polsce podkreślił, że przebieg epidemii obrazują nie tylko dane o zakażeniach, ale także liczba zajętych łóżek i respiratorów dla pacjentów z COVID-19.

– Jak wszyscy możemy zauważyć te liczby spadają. W tej chwili mamy poniżej 1800 zajętych respiratorów na ponad 3100 ogólnie dostępnych dla pacjentów covidowych i w granicach 18 000 zajętych łóżek szpitalnych, co też pokazuje ten bufor, bo wszystkich łóżek covidowych mamy w Polsce 38 000 – przekazał Andrusiewicz.

Jak dodał, obraz epidemii i zarazem liczbę osób z objawami choroby COVID-19 pokazują także zlecenia na testy z Podstawowej Opieki Zdrowotnej. – Za wczoraj zaraportowanych mamy 16 tys. zleceń, w porównaniu do sytuacji sprzed dwóch tygodni mamy dwukrotny spadek liczby badań z POZ, co przełoży się m.in. na najbliższe raporty dotyczące zakażeń – wskazał rzecznik.

Andrusiewicz zwrócił też uwagę, że coraz więcej osób korzysta z domowej opieki zdrowotnej. Poinformował, że do programu Domowej Opieki Medycznej, który umożliwia monitorowanie stanu zdrowia zakażonych, m.in. przy użyciu pulsoksymetrów zarejestrowało się blisko 30 tys. osób. – Większość to osoby 55 plus automatycznie zgłoszone do systemu. Ponad 2,6 tys. to osoby, które same wypełniły formularz zgłoszeniowy – zaznaczył rzecznik.

Zaapelował, by zgłaszać się do udziału w programie. – Jeżeli chcemy zadbać o stan naszego zdrowia w izolacji domowej nie kierując się do szpitala, wypełnijmy formularz na stronie Ministerstwa Zdrowia lub poprośmy lekarza POZ o wskazanie w systemie potrzeby dostarczenia pulsoksymetru, on zostanie dostarczony przez Pocztę Polską w ciągu 24 godzin – zapewnił.

Program DOM dla osób zakażonych koronawirusem ma umożliwić szybkie wykrycie pacjentów, którzy są w izolacji domowej, a ze względu na pogorszenie stanu powinni trafić na leczenie szpitalne. Do zdalnego monitoringu stanu zdrowia potrzebny jest pulsoksymetr i system PulsoCare.

Do programu automatycznie włączani są pacjenci, którzy kończyli 55 lat. Pełnoletni chorzy do 55. roku życia mogą dołączyć wypełniając formularz na stronie resortu lub zostać zakwalifikowani przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, zarejestrowanego w systemie DOM.

Pulsoksymetr to niewielki urządzenie, nakładane na palec wskazujący. Pomiar jest prosty i bezinwazyjny. Pulsoksymetr mierzy m.in. saturację, czyli nasycenie krwi tlenem. Wykonując pomiar, należy pamiętać, by robić go w pozycji siedzącej, po kilku minutach odpoczynku. Przed pomiarem należy umyć ręce i dokładnie je wysuszyć. Korzystając z pulsoksymetru nie można mieć pomalowanych paznokci. Na nieprawidłowy pomiar może wpływać m.in. ruch palca podczas pomiaru oraz zbyt długie paznokcie. (PAP)

Karolina Kropiweic
Print Friendly, PDF & Email