Rozważni i romantyczni. 100 lat Gabinetu Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie

Rozważni i romantyczni. 100 lat Gabinetu Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie
Fot. materiały prasowe

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na oprowadzanie z audiodeskrypcją zatytułowane „Nie wszystko złoto, co się świeci”. Spotkanie odbędzie się na wystawie „Rozważni i romantyczni. 100 lat Gabinetu Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie”. Zapisy przyjmowane są od 18 października.

Jubileuszowa wystawa w stulecie powstania Gabinetu Monet i Medali MNW to okazja do zapoznania się z cennymi eksponatami pochodzącymi z muzealnej kolekcji, do przybliżenia sylwetek darczyńców, a także zarysowania tła historycznego i okoliczności towarzyszących powstaniu Gabinetu. Prezentowane są także obiekty związanych z szeroko pojętą historią pieniądza, datowanych od połowy VI wieku przed Chr., obejmujący najdalsze zakątki Świata. Nie brakuje także medali, obiektów sfragistycznych i falerystycznych. Wystawa czynna jest do 11 grudnia br.

Powstały w 1921 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie Gabinet Monet i Medali miał za podstawę dwie wielkie kolekcje numizmatyczne – monet polskich Kazimierza hr. Sobańskiego (1859–1909) i monet antycznych Władysława Semerau-Siemianowskiego (1849–1938).

Kolekcja Kazimierza hr. Sobańskiego była jedną z największych i najlepszych kolekcji monet polskich przełomu XIX i XX wieku. Formowana od początku lat 80. XIX wieku, liczyła około 9000 monet emitowanych od czasów Zygmunta I Starego (1506–1548) do połowy XIX wieku. Zbiór, kształtowany dzięki niezwykłej aktywności i nakładom właściciela, zawierał wiele egzemplarzy wysokiej klasy i rzadkości. Jako donacja testamentowa (1908) dla miasta Warszawy, stał się podwaliną kolekcji Gabinetu Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie.

Zbiór 27 711 obiektów numizmatycznych dr. Władysława Semerau-Siemianowskiego, stanowił zasadniczą część kolekcji antycznej, przekazanej przez donatora do Muzeum Narodowego w lipcu 1921 roku. Swoją kolekcję gromadził przez ponad czterdzieści lat w Imperium Osmańskim, gdzie pracował jako lekarz. Kolekcja Semerau-Siemianowskiego, jest podstawą najlepszego zbioru w Polsce i jednego z najlepszych w Europie Środkowej, gromadzącego monety starożytne, m.in.: greckie, rzymskie, perskie i bizantyńskie.

Wytrwałość i pasja, stawia obu darczyńców w gronie największych polskich kolekcjonerów. Przy tym oddanych ojczyźnie i społeczeństwu obywateli, których spuścizna trwale wzbogaciła skarby polskiej i światowej kultury.

Fot. materiały prasowe

– Nie wszystko złoto, co się świeci – to stare przysłowie oddaje charakter najnowszej wystawy czasowej zatytułowanej „Rozważni i romantyczni”. Prezentujemy na niej unikatowe banknoty, monety i inne płacidła ze wszystkich kontynentów. Podczas spotkania porozmawiamy o różnych formach i kształtach, które mogą przybierać pieniądze – okrągłej monety, noża czy też siekierki. Zastanowimy się nad rolą monety w zapisywaniu białych kart historii – poznawaniu imion dawnych władców i bogów, nanoszeniu na mapy nieistniejących już imperiów – mówi Anna Knapek z Muzeum Narodowego. – Poznamy także sylwetki dwóch niezwykłych osób Władysława Semerau-Siemianowskiego i Kazimierza hrabiego Sobańskiego. Ich unikatowe zbiory numizmatyczne, łącznie 39 tysięcy zabytków, dały początek kolekcji monet i medali Muzeum Narodowego w Warszawie – dodaje.

Oprowadzenie z audiodeskrypcją po wystawie odbędzie się 21 października (piątek) o godzinie 18:00. Wstęp wolny. Zapisy na to wydarzenie przyjmowane będą od 18 października pod numerem telefonu 22 629 50 60 lub mailowo pod adresem edukacja@mnw.art.pl

Osoby potrzebujące pomocy w dotarciu do Muzeum proszone są o taką informację podczas zapisów.

Print Friendly, PDF & Email