Rower twardszy od stali „wydrukujesz” w domu lub w biurze

Rower twardszy od stali „wydrukujesz” w domu lub w biurze
Fot. Adminstrator

Jak donosi portal dla mocno (i pozytywnie) zakręconych, na co wskazuje już sama jego nazwa „geekweek”, inżynierowie z mieszczącego się w Bristolu oddziału Europejskiego Koncernu Lotniczo-Rakietowego i Obronnego (EADS) stworzyli pierwszy rower przy użyciu technologii Additive Layer Manufacturing – podobnej nieco do drukowania w 3d. Dzięki temu wyprodukowany przez nich plastikowy rowerek jest twardszy od stali. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie „drobiazg” – ich marzeniem jest, żeby docelowo wszystkie potrzebne komponenty można było wykonywać… w domu, w biurze czy w sklepie.

Redakcja „Razem z Tobą” byłaby bardzo uszczęśliwiona, gdyby zamiast kupować na Allegro rower wyprodukowany w fabryce „na drugim końcu świata”, powiedzmy w Chinach, mogła wydrukować jednoślad w swojej kanciapie i bez stresu rozwieźć gazety, albo wyprodukować w domu, po godzinach, np. dobry dyktafonik.

A oto, co już całkiem serio można przeczytać na portalu:

Nowa technologia ma wykorzystywać o wiele mniej materiałów niż standardowa produkcja maszynowa, dając jednocześnie dużo mniej odpadów. Mówi się, że konstrukcja stworzona przy użyciu technologii ALM jest o 65% lżejsza niż gdyby powstała w zwykłym procesie produkcyjnym, i do tego zużyto o 90% mniej surowców.

Rower został wyprodukowany ze specjalnej kratownicy. Proces produkcyjny wygląda tak, że specjalny proszek – może to być zarówno tytan, stal nierdzewna, aluminium czy, tak jak w tym przypadku – nylon – nakładany jest warstwami w specjalnym procesie spiekania laserowego.

Cały rower powstał podczas jednego, tego samego procesu. Naukowcy szczycą się, że nylon uzyskany podczas niego jest w stanie zastąpić stal czy aluminium – jako, że jest w stanie zagwarantować podobne właściwości.
Naukowcy widzą dużo zastosowań dla swojego nowego produktu.

Na zdjęciu: rower z nylonu twardszy od stali.

[url]Źródło: http://www.geekweek.pl/rower-twardszy-od-stali/287471/#more-287471[/url]

  ESzC Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 6646

Print Friendly, PDF & Email