RMF FM: Nie można wykluczyć, że w przyszłym tygodniu rząd odsprzeda część szczepionek

RMF FM: Nie można wykluczyć, że w przyszłym tygodniu rząd odsprzeda część szczepionek
Fot. Adam Guz / KPRM

Nie można wykluczyć, że w przyszłym tygodniu polski rząd odsprzeda pierwszą partię szczepionek przeciw COVID-19 – poinformowało we wtorek RMF FM. Przekazano, że Polska może odsprzedać 4 mln dawek preparatów firmy Pfizer, AstraZeneca i Moderny.

Według RMF FM, Polska ma odsprzedać szczepionki w takiej cenie, jaką zapłaciła. Podkreślono, że w niektórych przypadkach będzie możliwe bezpłatne odstąpienie części dawek.

– Nie można wykluczyć, że w przyszłym tygodniu rząd odsprzeda pierwszą partię szczepionek przeciwko koronawirusowi. Może chodzić nawet o cztery miliony dawek, które przechowywane są w magazynach Agencji Rezerw Strategicznych – przekazała RMF FM. Jak napisano, szczepionki mają trafić na Ukrainę i do krajów bałkańskich.

RMF FM poinformowała, że Polska chce odsprzedać preparaty z najkrótszym terminem ważności, które przy obecnym tempie szczepień mogłyby nie zostać użyte. – Nie będziemy natomiast sprzedawać jednodawkowego preparatu Johnson & Johnson. Szczepionka jest najłatwiejsza w użyciu i ma najdłuższy okres ważności – napisano. Natomiast mamy sprzedać preparaty firmy AstraZeneca, Moderny i Pfizera, w zależności od tego, o jaki preparat wnioskowały dane kraje.

Jak przekazało RMF FM, chęć odkupienia szczepionek zgłosiło 26 krajów. – Łącznie może chodzić nawet o 40 milionów dawek. To, czy aż tyle sprzedamy, będzie zależało od kolejnych dostaw i tempa szczepień. Na sprzedaży preparatów nie zarobimy, bo zabrania tego umowa Komisji Europejskiej, która negocjowała dostawy do krajów UE – podkreślono. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email