Potrzebna krew. W poniedziałek oddawali ją wrocławianie

Potrzebna krew. W poniedziałek oddawali ją wrocławianie
Fot. Biuro prasowe UM Wrocław

Ponad 20 litrów krwi zebrano 19 lipca w krwiobusie przy ul. Oławskiej. Życiodajny płyn oddawali mieszkańcy Wrocławia razem z miejskimi urzędnikami.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu apeluje o oddawanie krwi – zwłaszcza z grup: 0 Rh+, A Rh+, A Rh–, B Rh– i 0 Rh–. Jest ona szczególnie potrzebna w wakacje, kiedy jest więcej m.in. wypadków drogowych.

– Wtedy na urlopy wyjeżdżają też nasi stali krwiodawcy, dlatego liczymy na wsparcie osób, które okazjonalnie oddają krew lub zrobią to po raz pierwszy. Nasze zapasy są naprawdę na wyczerpaniu, a jedna osoba może uratować życie trzem innym – dodaje Adrianna Franc z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu.

Ponad 20 litrów krwi zebrano 19 lipca w krwiobusie przy ul. Oławskiej. Życiodajny płyn oddawali mieszkańcy Wrocławia razem z miejskimi urzędnikami.

19 lipca krwiobus stanął we Wrocławiu przy ul. Oławskiej

W ramach wakacyjnych akcji oddawania krwi – 19 lipca br. specjalny autobus RCKiK stanął przy ul. Oławskiej. Krew oddawali w nim m.in. pracownicy Urzędu Miejskiego Wrocławia, którzy tym samym zachęcali innych do podzielenia się życiodajnym płynem. Osoby, które chciały zostać dawcami, musiały mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL. Wcześniejsza rejestracja nie była konieczna.

– To cykliczna akcja, w której udział biorą wrocławscy urzędnicy. W tym roku też nie zawiedli. Razem, w ciągu 4 godzin, udało się zebrać ponad 20 litrów tego drogocennego płynu – mówi Patryk Załęczny z UM we Wrocławiu, koordynator akcji.

Kto może oddać krew?

Krwiodawcą może być osoba w wieku 18-65 lat (ważąca min. 50 kg), która w ostatnim czasie nie przekraczała granicy, nie miała kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną i ogólnie cieszy się dobrym stanem zdrowia.

Po szczepieniu możesz oddać krew

Osoby po szczepieniu przeciw CIVID-19, także mogą oddawać krew. Od dnia szczepienia musi jednak upłynąć od 48 godzin do 14 dni – w zależności od rodzaju przyjętego preparatu. Natomiast w przypadku reakcji poszczepiennej powinniśmy odczekać 14 dni od jej ustąpienia i dopiero wtedy udać się do centrum kwriodawstwa.

Informacje na temat aktualnych stanów krwi oraz akcji wyjazdowych RCKiK we Wrocławiu dostępne są na stronie internetowej placówki.

UM Wrocław
Print Friendly, PDF & Email