Przestrzenne mapy w głogowskim muzeum

Przestrzenne mapy w głogowskim muzeum
Fot. muzeum.glogow.pl

Głogowskie Muzeum Archeologiczno-Historyczne staje się coraz bardziej przyjazne dla osób ze szczególnymi potrzebami. Placówka wzbogaciła się o tyflomapy, które na pewno będą pomocne osobom niewidomym i słabowidzącym.

Tytflomapa to nic innego jak mapa, którą można czytać za pomocą zmysłu dotyku. W przypadku MAH są to przestrzenne plany wszystkich muzealnych kondygnacji, do których dostęp mają zwiedzający. Opisują one rozkład pomieszczeń, to gdzie znajdują się schody lub inne elementy mogące utrudniać poruszanie się osobom niewidomym i słabowidzącym.

Przestrzenne plany MAH są już kolejnym ułatwieniem dla odwiedzających muzeum osób ze specjalnymi potrzebami. Od kilku miesięcy placówka posiada pętle indukcyjne, które pomocne są osobom słabosłyszącym korzystającym z aparatów słuchowych. W grudniu natomiast muzealne pomieszczenia otrzymały oznaczenia w alfabecie Braille’a.

Dostosowanie Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami możliwe jest dzięki uczestnictwu w projekcie „Kultura bez barier”, który realizowany jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W ramach tego projektu MAH pozyskało w 2022 r. ponad 164 tys. złotych.

Źródło: muzeum.glogow.pl
Print Friendly, PDF & Email