Premier: Możemy udostępnić miejsca w szpitalach tymczasowych czeskim i słowackim sąsiadom

Premier: Możemy udostępnić miejsca w szpitalach tymczasowych czeskim i słowackim sąsiadom
Fot. Pixabay

Jesteśmy gotowi nieść pomoc naszym czeskim i słowackim sąsiadom, udostępniając miejsca w szpitalach tymczasowych na południu kraju; taka gotowość po naszej stronie jest – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu został zapytany na czwartkowej konferencji w Katowicach o to, jakiej pomocy w walce z koronawirusem Polska udzieli Słowacji.

– Pan premier (Słowacji) Igor Matovicz bardzo dziękował mi za już dostarczoną pomoc, za to, że nasze służby medyczne na zasadzie wolontariatu zostały wykorzystane w różnych procesach medycznych, testowych na Słowacji – powiedział Morawiecki.

Przekazał, że naszym południowym sąsiadom – nie tylko Słowacji, ale także Czechom – mogą posłużyć powstałe w Polsce szpitale tymczasowe, ponieważ obecnie w naszych szpitalach covidowych zajęte jest około 50 proc. łóżek.

– Tymczasem premier Republiki Czeskiej mówi mi, że u niego nie ma już wolnych łóżek, więc zaoferowałem pomoc tutaj, na południu Polski. We Wrocławiu, Opolu, Katowicach, Krakowie i Rzeszowie dla naszych czeskich i słowackich sąsiadów taką pomoc będziemy mogli zaoferować. Czekam na sygnał z tamtej strony, czy oni rzeczywiście o taką pomoc poproszą – oświadczył premier.

– Taka gotowość po naszej stronie jest. Jesteśmy solidarni z nimi w tej biedzie, w tej potrzebie, bo u nich sytuacja pandemiczna jest, niestety, dwa, trzy razy gorsza niż w Polsce – dodał. (PAP)

Aleksandra Rebelińska, Anna Gumułka
Print Friendly, PDF & Email