Prawo.pl: bon na zakup komputera nie dla każdego nauczyciela

Prawo.pl: bon na zakup komputera nie dla każdego nauczyciela
Fot. Pixabay

Bon w wysokości 2500 złotych na zakup laptopa dla nauczycieli nie będzie przysługiwał pedagogom przedszkolnym ani tym osobom, które skorzystały z podobnego wsparcia w czasie pandemii. Ponadto przez pięć lat nie będzie można odsprzedać sprzętu zakupionego w ten sposób – informuje serwis Prawo.pl.

Prawo.pl przypomina, że ustawa o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli wejdzie w życie już 2 sierpnia tego roku. Na jej mocy uczniowie klas czwartych (a w praktyce ich rodzice) dostaną komputery na własność. Nauczyciele zaś będą mogli otrzymać bon na 2500 zł, który zrealizują na zakup potrzebnego sprzętu w jednym ze sklepów, które przystąpią do programu. Jednak, jak podkreśla Prawo.pl, przy zakupie obowiązywać będą pewne ograniczenia. Po pierwsze, z komputera trzeba będzie korzystać przez co najmniej pięć lat — w tym czasie nie będzie go można sprzedać, a samego zakupu nie rozłoży się na raty. Po drugie, z bonu nie mogą skorzystać te osoby, które podobne wsparcie otrzymały podczas pandemii.

Serwis Prawo.pl przypomina, że bonu nie można wymienić na gotówkę, a nauczyciel nie dostanie zwrotu nadwyżki, jeśli zdecyduje się na tańszy sprzęt (jak również dopłaty w wypadku kupna sprzętu droższego). Jeśli nawet kupujący dopłaci z własnych środków, to i tak nie może zakupu rozłożyć na raty.

Jak czytamy na Prawo.pl, bon nie będzie przysługiwał również nauczycielom przedszkolnym.

– To nie pierwszy raz, gdy są oni poszkodowaną grupą, nie mogli liczyć też na dofinansowanie komputerów w pandemii – mówi serwisowi Prawo.pl Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Wiceprezes Baszczyński w rozmowie z Prawo.pl zwrócił ponadto uwagę na fakt, że wiele szkół nie ma dostępu do szybkiego internetu.

– Bez tego nawet najlepszy sprzęt niespecjalnie się uczniom i nauczycielom przyda w codziennej pracy – tłumaczy Krzysztof Baszczyński.

Pełny tekst artykułu: prawo.pl/oswiata/bon-na-laptopa-dla-nauczycieli-a-dofinansowanie-i-raty,522380.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom
Print Friendly, PDF & Email