Prawo.pl: będą pieniądze dla koordynatorów pacjentów przewlekłe chorych w oddziałach POZ

Prawo.pl: będą pieniądze dla koordynatorów pacjentów przewlekłe chorych w oddziałach POZ
Fot. Pixabay

Każda placówka Podstawowej Opieki Zdrowotnej, która wejdzie do modelu opieki koordynowanej, przez rok będzie otrzymywać miesięcznie 6,5 tysiąca złotych na opłacenie osoby, która koordynuje plany leczenia przewlekle chorych pacjentów – informuje Prawo.pl.

Odziały POZ w małych miejscowościach nie mają dziś środków na opłacanie koordynatorów pacjentów przewlekle chorych. Ministerstwo Zdrowia liczy, że dzięki dofinansowaniu model opieki koordynowanej szybciej się upowszechni. Odpowiednie korekty w budżecie – jak podaje portal Prawo.pl – to efekt ustaleń Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) z Federacją „Porozumienie Zielonogórskie”, zrzeszającą około 1/3 poradni POZ. Porozumienie zakłada, że POZ otrzyma miesięcznie 6,5 tys. złotych na opłacenie koordynatora.

– Nawet najmniejszy podmiot będzie miał środki na bezpieczne wejście w model opieki koordynowanej. Takie rozwiązanie będzie funkcjonowało przez rok – oświadczył Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego. 

Jak podaje portal Prawo.pl, lekarze POZ, realizujący model opieki koordynowanej, zyskują dostęp do badań diagnostycznych z zakresu kardiologii, diabetologii, chorób płuc, alergologii oraz endokrynologii. Chorzy na takie schorzenia jak cukrzyca, astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP) czy niedoczynność tarczycy zostają objęci pełnym leczeniem w przychodniach POZ. Nie będą musieli zapisywać się do specjalistów w placówkach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

– W opiece koordynowanej kluczową postacią jest koordynator. Jego rolą jest kierowanie pacjentem i pilnowanie jego planu leczenia – wyjaśniał w rozmowie z Prawo.pl dr Bartosz Pędziński z Łomżyńskiego Centrum Medycznego. 

Jak informuje serwis, minister zdrowia Adam Niedzielski liczy, że dzięki zmianom w przyszłym roku w modelu opieki koordynowanej będzie działało tysiąc podmiotów (na około 6 tysięcy). Pod koniec listopada NFZ podpisał 90 umów z placówkami POZ, a wnioski dotyczące wejścia w ten model opieki złożyły 172 kolejne ośrodki.

NFZ zwiększy nakłady na POZ o około 420 mln zł. Resort zdrowia poinformował, że dodatkowe pieniądze zostaną przeznaczone na opiekę nad dziećmi (140 mln zł), osobami starszymi z wielochorobowością (100 mln zł) i na opiekę koordynowaną (blisko 100 mln zł). 

Porozumienie zakłada także, że podmioty POZ podpiszą umowy z NFZ na 27 miesięcy,  czyli kontrakty zawarte 1 stycznia 2023 r. będą obowiązywały do końca marca 2025 r.

Pełny tekst artykułu dostępny jest TUTAJ.

PAP MediaRoom
Print Friendly, PDF & Email