Poznań: Ponad 11 tys. maseczek trafiło do seniorów w ramach akcji „Maseczki Seniorro”

Poznań: Ponad 11 tys. maseczek trafiło do seniorów w ramach akcji „Maseczki Seniorro”
Fot. Pixabay

Ponad 11 tysięcy bezpłatnych maseczek trafiło już do poznańskich seniorów w ramach akcji „Maseczki Seniorro”. Obowiązek noszenia maseczek nadal obowiązuje m.in. w sklepach, pojazdach komunikacji miejskiej i urzędach.

Maseczki mogą otrzymać mieszkańcy Poznania, którzy ukończyli 70 lat. Zarówno maseczki, jak i ich dostarczenie są bezpłatne.

Jak przypomniał poznański magistrat, w akcję szycia maseczek dla seniorów – „Maseczki Seniorro” – mogli włączyć się wszyscy starsi mieszkańcy miasta, którzy potrafią szyć na maszynie. Chętni otrzymali specjalnie przygotowane pakiety materiałów i przez cały czas mogli liczyć na wsparcie organizatorów akcji, na pomocnicze wykroje i instruktaże. Uszytych zostało łącznie 15 tysięcy masek.

– Bardzo nas cieszy, że tyle osób włączyło się w tę akcję. 11 tysięcy rozdanych maseczek to najlepszy dowód na to, jak bardzo była ona potrzebna – podkreślił zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski.

– Wierzę, że maseczki będą służyły poznaniankom i poznaniakom tak długo, jak będą potrzebne. Pandemia jeszcze się nie skończyła, więc dbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych – dodał.

Obowiązek noszenia maseczek nadal obowiązuje w sytuacjach, w których nie jest możliwe zachowanie dystansu, np. na zatłoczonym chodniku, promenadzie czy na bulwarze. Zasłaniać usta i nos należy także w niektórych ogólnodostępnych przestrzeniach zamkniętych, w tym w sklepach, galeriach handlowych, bankach, kościołach, w kinach i w teatrach, a także w pojazdach komunikacji miejskiej.

Magistrat wskazał, że organizatorzy akcji „Maseczki Seniorro” zadbali też o bezpieczeństwo w trakcie całego przedsięwzięcia.

– Zarówno materiały przed uszyciem, jak i gotowe wyroby przechodziły kwarantannę, pracujący ochotnicy dostali przyłbice i zachowywali dystans. Uszyte maseczki były roznoszone wśród starszych mieszkańców Poznania przez wolontariuszy Caritas. Trafiały do podopiecznych PCK i Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, dystrybuowane są także cały czas za pośrednictwem Klubów Seniora, Dziennych Domów Pomocy Społecznej i organizacji pozarządowych – podał Urząd Miasta Poznania.

Za lokalną koordynację szycia maseczek ochronnych przez seniorów dla seniorów odpowiadały Fundacja Petra Senior, Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO i Fundacja ORCHidea. Inicjatywa finansowana była ze środków Fundacji Veolia Polska, a Miasto Poznań wspierało akcję i odpowiadało za dystrybucję masek.

W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 4693 przypadki zakażeń koronawirusem, z czego obecnie 1412 to przypadki aktywne. Do tej pory na terenie województwa 213 osób zmarło, a 3068 wyzdrowiało.

Anna Jowsa
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email