Poznań: Inicjatory 2020. Można już zgłaszać najlepsze inicjatywy pozarządowe

Poznań: Inicjatory 2020. Można już zgłaszać najlepsze inicjatywy pozarządowe
Fot. poznan.pl

Startuje 6. odsłona konkursu Inicjatory. Jego celem jest promocja i nagrodzenie najlepszych projektów zrealizowanych przez organizacje pozarządowe na rzecz Poznania i jego mieszkańców w 2020 roku. Nominacje można zgłaszać do 26 września. W tym roku po raz kolejny patronem jednej z nagród jest Andrzej Białas, zmarły dwa lata temu społecznik i pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. Społeczeństwa Obywatelskiego.

–  W Poznaniu sami mieszkańcy, jak i organizacje pozarządowe, realizują wiele cennych projektów w różnorodnych dziedzinach – kultury, nauki, środowiska, zdrowia czy sportu. Najlepsze z nich, jak co roku, zostaną uhonorowane i nagrodzone – mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. – Nominowane mogą być poznańskie organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, osoby fizyczne i inne podmioty, które realizowały inicjatywy obywatelskie w ramach nieodpłatnych działań społecznych lub społecznej odpowiedzialności biznesu. Zgłaszane projekty mogą być zarówno wieloletnie, jak i krótsze. Wymagane jest jedynie, aby ich realizacja miała miejsce, częściowo lub w całości, w 2020 roku.

Kandydatów do tytułu „Inicjatora” może zgłosić każdy – zarówno osoby fizyczne, organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, przedsiębiorstwa czy firmy. Osoby stojące za wszelkimi inicjatywami na rzecz miasta i poznaniaków, mogą również zgłosić same siebie.

Zgłoszenia, w formie prezentacji multimedialnej lub jednominutowego filmu, można przesyłać do 26 września 2021 r. na adres ngo@um.poznan.pl z dopiskiem INICJATORY 2020. Regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy dostępny w załącznikach. Ponadto, informacji o konkursie udzielają także pracownicy urzędu pod numerami: 61 878 48 58, 61 878 57 96.

W tegorocznej odsłonie konkursu „Inicjatory 2020 – Najlepsza Poznańska Inicjatywa Pozarządowa” kapituła wytypuje zwycięzców w czterech kategoriach:

  • Inicjator Roku – projekty, które zostały uznane przez jury za najlepsze spośród zgłoszonych, 
  • Inicjator Wspierający – inicjatywy ukierunkowane na pomoc osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym, wspierające rozwój infrastruktury miejskiej, klimatu i środowiska,
  • Inicjator Aktywizujący – przedsięwzięcia pobudzające mieszkańców do działania i współtworzenia,
  • Inicjator Nowatorski – inicjatywy będące nowością na danym terenie lub w danej dziedzinie, innowacyjne rozwiązania lub nowe, dotychczas niepodejmowane, formy aktywności.

Inicjator Mieszkańców im. Andrzeja Białasa

Dodatkowo, w otwartym głosowaniu, swoją nagrodę przyznają poznaniacy. Inicjator Mieszkańców to statuetka wręczana niezależnie od nagród w powyższych kategoriach, w otwartym głosowaniu, które zostanie uruchomione po ocenie formalnej zgłoszonych projektów.

W tym roku, wzorem ubiegłego, patronem nagrody jest Andrzej Białas, który był społecznikiem i przewodniczącym Rady Osiedla Ławica. W latach 2015-2018 pełnił funkcję dyrektora Gabinetu Prezydenta Poznania. Następnie objął stanowisko Pełnomocnika Prezydenta Miasta Poznania ds. Społeczeństwa Obywatelskiego. Walczył z ciężką chorobą nowotworową. Odszedł we wrześniu 2019 roku, w wieku 62 lat.

Zwycięzcy w każdej kategorii, oprócz tytułu „Inicjatora” i statuetki, otrzymają również nagrody finansowe, których łączna pula wynosi 25 tys. zł. 

Laureatów poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 8 grudnia br.

W ubiegłym roku do konkursu zgłoszono 36 projektów. Spośród nich zwyciężyły inicjatywy: „Senior maluszka tuli”, „Pomoc dla Baraków”, „Fyrtel Główna” i „Akademia Piłkarska Pełnosprytni”.

 JZ

Załączniki

Print Friendly, PDF & Email