Portugalia: Rząd zapowiedział likwidację restrykcji sanitarnych od połowy marca

Portugalia: Rząd zapowiedział likwidację restrykcji sanitarnych od połowy marca
Fot. Pixabay

Rząd Portugalii Antonia Costy ogłosił zniesienie restrykcji sanitarnych najwcześniej od 16 marca, choć według portugalskich epidemiologów dobiegła końca trzecia fala COVID-19.

Jak poinformowała w sobotę portugalska minister zdrowia Marta Temido, sytuacja epidemiczna w kraju jest obecnie zbliżona do tej z jesieni. Wskazała, że podczas minionej doby zanotowano 1 071 infekcji.

– W ciągu ostatniej doby zmarły 33 osoby. To najniższy poziom zgonów notowanych w naszym kraju od października – wyjaśniła Temido, przypominając, że według epidemiologów trzecia fala COVID-19 dobiegła końca.

Przedstawicielka resortu potwierdziła deklaracje premiera Costy, że dopiero w drugiej połowie marca należy spodziewać się rozluźnienia restrykcji sanitarnych. Wskazała, że ryzyko nasilenia się epidemii wciąż jest duże.

Tymczasem w sobotnie popołudnie kilkuset manifestantów, w tym przedsiębiorców, domagało się od rządu w lizbońskiej dzielnicy Belem natychmiastowej likwidacji obostrzeń epidemicznych, m.in. godziny policyjnej i weekendowego zakazu opuszczania powiatów.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email