Dr Sutkowski: Możemy się spodziewać, że w najbliższych dniach liczba zakażeń będzie wyższa

Dr Sutkowski: Możemy się spodziewać, że w najbliższych dniach liczba zakażeń będzie wyższa
Fot. Pixabay

Mamy w Polsce trzecią falę pandemii. Niedzielne dane są niepokojące, a te z najbliższego wtorku i środy będą zapewne potwierdzały obecną tendencję, czyli będą wyższe – powiedział PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

Badania laboratoryjne potwierdziły 10 099 nowych zakażeń koronawirusem. To o ponad 2 tys. chorych mniej niż w sobotę, ale o ponad 3 tys. więcej niż tydzień temu – poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Zmarło 114 osób.

– To jest bardzo dużo zakażeń jak na weekend – powiedział prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. W jego ocenie – „niedzielne dane są niepokojące”. – Mówią, że mamy w Polsce trzecią falę, wpisują się jednocześnie w statystykę, która jest od początku ubiegłego tygodnia. Obserwujemy bowiem ekspansję w naszym kraju wirusa prawdopodobnie w wersji brytyjskiej, która ma większą transmisyjność o 30-35 proc. – zaznaczył ekspert.

Jak dodał – „dane z najbliższego wtorku i środy będą zapewne potwierdzały obecną tendencję, czyli będą wyższe niż te z soboty i niedzieli”.

W ocenie Sutkowskiego, niepokój budzi również liczba zarejestrowanych zgonów. – Możemy spodziewać się, że w najbliższych dniach będą one jeszcze wyższe – powiedział.

Wyjaśnił, że przyczyną wzrostu zachorowań poza zachowaniami ludzi – m.in. brakiem noszenia prawidłowo maseczek i spotkaniami w większych grupach – są także warunki atmosferyczne. – Obserwujemy w ostatnich dniach niestabilność pogody, która ma wpływ na niestabilność wirusa oraz naszych zachowań, powodując np. przechłodzenie organizmu – zwrócił uwagę dr Sutkowski.

Powiedział, że wyższe temperatury będą wpływać na hamowanie wzrostu zachorowań. – Im cieplej tym lepiej, ponieważ wysoka temperatura niszczy lipidową otoczkę wirusa. On ginie przy suchym i ciepłym powietrzu – wyjaśnił.

Zaznaczył, że wciąż w Polsce nie ma tzw. odporności stadnej. – Na razie przechorowało COVID-19 bądź zostało zaszczepionych przeciw koronawirusowi ok. 20 proc. społeczeństwa, czyli zostało jeszcze 80 proc., która jest narażona na zakażenie – wskazał.

W ocenie Sutkowskiego – wiele osób uważa, że może sobie pozwolić na zupełną swobodę, jeśli chodzi o interpretacje przepisów pandemicznych. – Od soboty obowiązują w Polsce zalecenia dotyczące stosowania osłony nosa i ust. Zwracajmy uwagę, żeby to była maska chirurgiczna, a w przypadku przebywania większej ilości osób obok nas – nawet dwie maski chirurgiczne – zaapelował prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. (PAP)

Magdalena Gronek
Print Friendly, PDF & Email