Portugalia: Izolowanie całych klas z powodu pojedynczych zakażeń niekonstytucyjne

Portugalia: Izolowanie całych klas z powodu pojedynczych zakażeń niekonstytucyjne
Fot. Pixabay

Poddawanie wszystkich uczniów w klasie przymusowej kwarantannie z powodu pojedynczych przypadków infekcji koronawirusem jest niezgodne z przepisami ustawy zasadniczej – oświadczył Trybunał Konstytucyjny Portugalii.

W dwóch cytowanych w czwartek przez telewizję RTP orzeczeniach TK stwierdził, że pojedyncze przypadki infekcji nie mogą być podstawą do izolowania pozostałych uczniów klasy nawet w sytuacji, kiedy w kraju obowiązuje z powodu COVID-19 stan klęski żywiołowej.

Według TK dwa orzeczenia o niekonstytucyjności izolowania całych klas z powodu pojedynczych zachorowań na COVID-19 dotyczyły przypadków szkół w podlizbońskich miastach Amadora i Torres Vedras.

Sędziowie TK wskazali, że władze medyczne nie miały uprawnień, aby zabronić uczniom uczęszczania do szkoły w formie stacjonarnej, ponieważ ograniczało to ich konstytucyjne prawo.

Z informacji służb medycznych Portugalii wynika, że w styczniu średnio każdego dnia dochodziło w tym kraju do około 10 tys. przypadków zachorowania na COVID-19 wśród dzieci i młodzieży.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email