Ponad milion wniosków o świadczenie „500+” na nowy okres

Ponad milion wniosków o świadczenie „500+” na nowy okres
Fot. Pixabay

Zaledwie przed dwoma dniami, bo 1 lutego, ruszył nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy w ramach programu „Rodzina 500+”. – W środę o godz. 9:00 liczba złożonych wniosków przekroczyła milion. To wspaniały wynik. Rodzice świetnie radzą sobie z elektroniczną drogą składania wniosków, która jest niezwykle prosta, szybka i bezpieczna – podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. W tym czasie przyznano już blisko 65 tys. świadczeń.

W środę o godz. 9:00 liczba wniosków złożonych przez rodziców i opiekunów na nowy okres świadczeniowy w ramach programu „Rodzina 500+” przekroczyła milion.

Najchętniej wybieraną drogą jest bankowość elektroniczna – za jej pośrednictwem złożono blisko 875,5 tys. wniosków. Poprzez portal Empatia złożono 80 tys. wniosków, a PUE ZUS – 50,1 tys.

– To pokazuje, że rodzice chętnie i bardzo sprawnie korzystają z elektronicznych narzędzi umożliwiających złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze. Bardzo nas to cieszy, ponieważ jest to najszybsza i najbezpieczniejsza droga. Ponad milion złożonych wniosków w tak krótkim czasie to wspaniały wynik – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Jak podkreśla szefowa MRiPS, druga ważna informacja jest taka, że blisko 65 tys. świadczeń już zostało przyznanych.

Wniosek online od 1 lutego, tradycyjny – od 1 kwietnia

Rok 2021 przyniósł ważną zmianę związaną z ustalaniem okresu świadczeniowego oraz terminem składania wniosków o świadczenie wychowawcze. Od tego roku prawo do świadczenia „500+” ustalane jest na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego.

Wnioski o świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy można składać od 1 lutego drogą elektroniczną, czyli za pośrednictwem portalu Empatia, poprzez bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS. Złożenie wniosku drogą tradycyjną – czyli za pośrednictwem poczty lub podczas osobistej wizyty w urzędzie – będzie możliwe od 1 kwietnia.

Uwaga! Tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca.

Złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku o świadczenie wychowawcze na kolejny okres w terminie do 30 kwietnia oznacza przyznanie oraz wypłatę świadczenia za czerwiec maksymalnie do 30 czerwca tego roku – a więc z zachowaniem ciągłości wypłaty świadczenia.

MRiPS
Print Friendly, PDF & Email