Rusza kolejna edycja profilaktycznych szczepień przeciwko wirusowi HPV, wywołującemu rajka szyjki macicy. To jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych, atakujących kobiety w Polsce.
Program będzie realizowany w latach 2022-2024, a szczepienia mają się rozpocząć w sierpniu.
Aktualnie trwa podpisywanie umów z przychodniami, które wzięły udział w ogłoszonym przez urząd miasta konkursie ofert na realizację szczepień przeciwko HPV i zostały zakwalifikowane do programu. To 22 z 23 funkcjonujących w mieście placówek podstawowej opieki zdrowotnej.
Program szczepień przeciwko HPV adresowany jest do mieszkających w Płocku dziewcząt w wieku 12 lat. Pod uwagę brany jest rok urodzenia. W tym roku szczepione będą płocczanki z rocznika 2010, w przyszłym – z rocznika 2011, a w 2024 – z rocznika 2012.
Szczepienie jest bezpłatne i dobrowolne, a w każdej z przychodni będą mogły zaszczepić się osoby, które są zapisane do danej placówki. Dziewczynki, które rozpoczęły cykl szczepień przeciw HPV w ubiegłym roku, teraz otrzymają drugą dawkę szczepionki.
Każde szczepienie będzie poprzedzone badaniem lekarskim, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Wymagana będzie także zgoda rodziców lub opiekunów prawnych na podanie szczepionki.
Realizacja programu profilaktycznych szczepień przeciwko HPV w latach 2022-2024 będzie kosztowała miasto ponad 600 tys. zł. Zainteresowanie programem jest coraz większe. W pierwszej edycji szczepień, prowadzonej w latach 2016-2018, pełnym cyklem, czyli dwoma dawkami leku zaszczepiono 501 dziewczynek, czyli prawie 29 proc. uprawnionych do skorzystania z programu. W drugiej edycji (lata 2019-2021) skorzystało ponad 36 procent.
Wirusy brodawczaka ludzkiego są przenoszone drogą płciową. Zakażenia wirusem HPV odpowiadają za występowanie około 70 procent wszystkich przypadków raka szyjki macicy na świecie. Każdego roku diagnozuje się ponad 500 tys. nowych przypadków.
W naszym kraju, a także w województwie mazowieckim w 2019 roku rak szyjki macicy był na 7 miejscu w strukturze zachorowań na nowotwory złośliwe wśród kobiet. W 2019 roku w Polsce na raka szyjki macicy zachorowało 2407 kobiet, zmarło – 1569. Na Mazowszu w 2019 roku było to odpowiednio 285 i 216 mieszkanek. W Płocku w 2019 na raka szyjki macicy zachorowało 6 kobiet, a zmarły z tego powodu dwie.
Rak szyjki macicy w początkowej fazie choroby nie daje charakterystycznych objawów. Pojawiają się one dopiero w późniejszym stadium, ale późno rozpoczęte leczenie jest dużo mniej skuteczne. Dlatego tak ważne są regularne badania. Według rekomendacji medyków najskuteczniejszą formą profilaktyki zakażeń HPV są szczepienia.
Miasto realizuje także inne programy profilaktyczne adresowane do mieszkańców. To szczepienia przeciwko grypie, meningokokom oraz program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego. Szczegółowe informacje dostępne są tutaj – KLIKNIJ TU.