„Pasjonatki. O dziewczynach w spektrum autyzmu”.

„Pasjonatki. O dziewczynach w spektrum autyzmu”.
Fundacja Dziewczyny w Spektrum

Wciąż niewiele można przeczytać w języku polskim o spektrum autyzmu u dziewczyn i kobiet. Teraz się to zmieni, a to za sprawą Fundacji Dziewczyny w Spektrum, dzięki której powstał bezpłatny poradnik pt. „Pasjonatki. O dziewczynach w spektrum autyzmu”.

Jak podkreślają autorki: Ewa Furgał, Dorota Kotas, Karolina „Szarosen” Plewińska oraz Katarzyna Zwolska-Płusa, publikację kierują przede wszystkim do samych kobiet w spektrum oraz do ich otoczenia: bliskich oraz pracujących z nimi osób – nauczycieli, psychoterapeutów, pedagogów i innych praktyków, ale z książki mogą również skorzystać także pracodawcy zatrudniający kobiety w spektrum autyzmu, organizacje i instytucje, które chciałyby zwiększyć dostępność swojej oferty oraz inne zainteresowane tematem osoby i podmioty.

– Publikacja składa się z czterech tekstów i komiksu oraz zasobniczki. Teksty i komiks zawierają informacje o różnicach płci w obrazie spektrum autyzmu, specyfice dziewczęcego i kobiecego autyzmu, zapis osobistych doświadczeń oraz podpowiedzi, jak można wspierać autystyczne dziewczyny. Zostały przygotowane przez autorki w spektrum autyzmu i tak jak same dziewczyny w spektrum – są różnorodne pod względem formy dostarczania wiedzy i sposobu ekspresji autorek. Zasobniczka jest natomiast wyborem przydatnych książek na temat dziewczyn w spektrum autyzmu, poradni diagnozujących z wrażliwością na różnice płci i wieku oraz adresów blogów i stron prowadzonych przez samorzeczniczki – czytamy we wstępie poradnika.

Publikacja jest częścią projektu „Pasjonatki – wsparcie dla kobiet w spektrum autyzmu”, który Fundacja realizuje od lipca 2021 do października 2022 roku. Oferuje w nim grupy samopomocowe dla dorosłych kobiet w spektrum, grupy rozwojowe dla autystycznych nastolatek, rozwojowe webinary i spotkania live z kobietami w spektrum autyzmu, które twórczo realizują swoje pasje.

Publikację można pobrać TUTAJ

Oprac. AG, dziewczynywspektrum.pl
Print Friendly, PDF & Email