Parlament Studentów: Duże zapotrzebowane na pomoc psychologiczną wśród studentów

Parlament Studentów: Duże zapotrzebowane na pomoc psychologiczną wśród studentów
Fot. Pixabay

Ciągle widoczne jest duże zapotrzebowane na pomoc psychologiczną wśród studentów – twierdzi Julia Sobolewska z Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. Podkreśla, że w ostatnim czasie nastąpiła spora zmiana w środowisku akademickim, bo o wsparciu psychologicznym się dyskutuje.

Rzecznik prasowy PSRP Julia Sobolewska przyznała w rozmowie z PAP, że ciągle widoczne jest duże zapotrzebowanie studentów na pomoc psychologiczną. – W zasadzie należałoby wyodrębnić dwa rodzaje sytuacji, w których studenci potrzebują pomocy psychologicznej. Z jednej strony mamy studentów, którzy chorują psychicznie, z drugiej – osoby, które doświadczają przejściowych kryzysów (np. śmierci bliskiej osoby, utraty zarobków). W sytuacji pandemii więcej osób może być w tej drugiej sytuacji, co wpływa na nieustającą potrzebę zapewnienia wsparcia psychologicznego młodym osobom – studentom, ale też uczniom – podkreśla Sobolewska.

Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej (PSRP) prowadzi od 2020 r. projekt Strefa Komfortu PSRP, w ramach którego świadczone są bezpłatnie konsultacje i cykle psychoterapii ze specjalistami z Kliniki Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS.

Jak dodała Sobolewska, tylko w tym roku, od 25 marca do 31 maja na konsultacje organizowane przez PSRP zapisało się 250 osób, a dodatkowe 140 wpisało się na listę rezerwową. Z kolei na cykl psychoterapii w tym okresie skierowano 58 osób. Konsultacje to jednorazowe, bezpłatne spotkanie online trwające 30 minut. Jak informuje Sobolewska, jest to pomoc doraźna – pozwala ustalić dalsze kroki i co dana osoba może zrobić z kwestiami, które chciałaby skonsultować. – Jeśli nasi specjaliści widzą taką potrzebę od razu kierują na cykl psychoterapii. Jest to 10 godzinnych spotkań online, których terminy są ustalane indywidualnie – mówi.

Sobolewska zaznacza, że w ramach Strefy Komfortu PSRP prowadzone są też działania informacyjne: upubliczniane materiały na stronie internetowej, realizowane dla samorządów studenckich szkolenia, przygotowywane publikacje dotyczące organizacji wsparcia psychologicznego na uczelni czy baza miejsc, w których można uzyskać wsparcie. Jest to projekt finansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki – środki przeznaczone na realizację Strefy Komfortu wynoszą ponad 350 tys. zł.

– Od kwietnia 2020 roku, kiedy projekt został uruchomiony, widzimy niesamowitą zmianę w środowisku akademickim – o wsparciu psychologicznym na uczelniach się dyskutuje! Jest to temat poruszany np. na Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ale też bezpośrednio przez studentów, którzy wychodzą z inicjatywą organizacji tego typu wsparcia – mówi rzecznik PSRP.

– Cały czas walczymy ze stereotypami, które sprawiają, że niektóre osoby bagatelizują problemy psychiczne albo nie wiedzą jak zachować się w stosunku do studentów, potrzebujących tego typu pomocy. Naszym marzeniem jest, by na każdej uczelni istniała taka „strefa komfortu”, zapewniająca niezbędne wsparcie, ale i organizująca szkolenia oraz upowszechniająca wiedzę nt. dbania o siebie i swoich bliskich – dodaje.

Projekt potrwa do końca 2021 r. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: wsparciepsychologiczne.psrp.org.pl. (PAP)

Szymon Zdziebłowski
Print Friendly, PDF & Email