Otwarto klinikę „Budzik” dla dorosłych

Otwarto klinikę „Budzik” dla dorosłych
Fot. Przemysław Keler / KPRP

Przy Szpitalu Bródnowskim w Warszawie uroczyście otwarto klinikę „Budzik” dla dorosłych. – Jest duża szansa na to, że będzie coraz więcej osób wybudzonych, że śpiączkę można przezwyciężyć. Ważne, żebyśmy byli w tych wysiłkach konsekwentni i zjednoczeni – powiedziała Pierwsza Dama, honorowa patronka budowy. Placówka wyposażona w 17 łóżek przyjmie pierwszych pacjentów już w marcu.

Klinika została powołana dzięki Fundacji „Akogo?”, która nową inwestycją podsumowała 20-lecie działalności. W swoim wystąpieniu Agata Kornhauser–Duda podkreśliła, że dzisiejsze dzielenie radości, nadziei i satysfakcji nie byłoby możliwe, gdyby nie ogromna determinacja Ewy Błaszczyk, założycielki fundacji. – Determinacji oraz umiejętności skupiania wokół ważnych społecznie spraw osób z różnych środowisk, które z potrzeby serca wspierają wszystkie Pani projekty – stwierdziła Pierwsza Dama. Zauważyła, że wielką zasługą „Akogo?” oraz współpracujących z fundacją środowisk jest stworzenie kompleksowego modelu pomocy pacjentom w śpiączce. – Działania podjęte przez fundację to także promowanie badań naukowych i organizowanie międzynarodowych konferencji i konsultacji. To wielka nadzieja dla pacjentów, ale też ogromny przyczynek do rozwoju polskiej nauki – oświadczyła Małżonka Prezydenta.  

Fot. Przemysław Keler / KPRP

Cztery lata temu miało miejsce podpisanie umowy o przeznaczeniu na inwestycję środków z Funduszu Sprawiedliwości. Jednak konsekwencje późniejszego wybuchu pandemii oraz wojny w Ukrainie przyczyniły się do podwyższenia kosztu inwestycji, a budowę wsparły instytucje publiczne, podmioty i darczyńcy. – Dzisiaj jest dobra okazja do tego, by wszystkim z Państwa, którzy dołożyli swoją cegiełkę z serca podziękować – powiedziała Pierwsza Dama.  

Fot. Przemysław Keler / KPRP

Przed rozpoczęciem uroczystości otwarcia Agata Kornhauser–Duda zwiedziała nowo powstałą klinikę. – Pozostaję pod ogromnym wrażeniem tego dzieła – zapewniła później. – Wszystkie pomieszczenia są piękne i niezwykle przestronne oraz przyjazne pacjentom i członkom rodzin, którzy będą mogli tutaj opiekować się swoimi bliskimi – dodała Pierwsza Dama. Zwróciła uwagę, że pacjenci będą mogą liczyć na pomoc i wsparcie najlepszych specjalistów, ale też korzystać z najnowszych osiągnieć technologii. – To pokazuje, że my cały czas robimy postępy, że jest duża szansa na to, że będzie coraz więcej osób wybudzonych, że śpiączkę można przezwyciężyć.  Ważne, żebyśmy byli w tych wysiłkach konsekwentni i zjednoczeni. „Budzik” przede wszystkim łączy nas we wspólnotę empatii i solidarności z pacjentami w śpiączce i dlatego nie pytajmy komu dzwoni „Budzik”, bo tak naprawdę dzwoni nam wszystkim, mobilizując nas do działania. Za to wszystkim Państwu dziękuję! – zakończyła Małżonka Prezydenta.

prezydent.pl
Print Friendly, PDF & Email