Olsztyn na początek uruchomi dwa punkty masowych szczepień – oba w centrum

Olsztyn na początek uruchomi dwa punkty masowych szczepień – oba w centrum
Fot. Pixabay

Samorząd Olsztyna wyznaczył na razie dwa punkty w centrum miasta, w których mają się odbywać masowe szczepienia przeciwko COVID-19 – poinformowała PAP wiceprezydent miasta Ewa Kaliszuk. Docelowo w mieście ma być tego typu punktów cztery.

Ewa Kaliszuk, która nadzoruje politykę zdrowotną w Olsztynie poinformowała PAP, że na razie miasto wskazało NFZ dwa miejsca, w których mogą się odbywać masowe szczepienia przeciwko COVID-19. – Oba są w centrum, dość niedaleko od siebie – dodała wiceprezydent. Jak zaznaczyła, lokalizacja tych miejsc zostanie podana do publicznej wiadomości po zaakceptowaniu ich przez NFZ. Kontrola obu tych miejsc zaplanowana jest na nadchodzący tydzień.

Według wiceprezydent Olsztyna wskazując miejsca do masowych szczepień samorząd kierował się ich dostępnością komunikacyjną (przystanki komunikacji miejskiej i parkingi) oraz zapleczem medycznym na wypadek niepożądanych odczynów.

– Docelowo chcemy, by takie punkty były cztery. Na ten moment trudno jest o takie miejsca, ponieważ sale gimnastyczne są potrzebne szkołom do przeprowadzania egzaminów ósmoklasistów, zawodowych, czy matur. Gdyby szczepienia odbywały się w czerwcu byłoby z tymi punktami o wiele prościej – powiedziała PAP Kaliszuk.

Dodała, że miejski basen, w którym była hala sportowa został sprzedany i właśnie jest przekazywany nabywcy, a hala Urania z powodów technicznych jest zamknięta – planowany jest jej gruntowny remont.

– Moglibyśmy oczywiście egzaminować uczniów w salach lekcyjnych, ale to by wymagało zajęcia bardzo wielu pomieszczeń, a w każdym potrzebna jest grupa nauczycieli do nadzorowania egzaminów. Z tego powodu jest to niemożliwe – dodała Kaliszuk.

Na Warmii i Mazurach planowane jest otwarcie 40 masowych punktów szczepień, m.in. 3 w Elblągu. Przepustowość takich punktów szczepień planowana jest na poziomie 500 szczepionek na dobę. (PAP)

Joanna Kiewisz-Wojciechowska
Print Friendly, PDF & Email