Nowe laboratorium ze sprzętem do diagnostyki koronawirusa w szpitalu w Gliwicach

Nowe laboratorium ze sprzętem do diagnostyki koronawirusa w szpitalu w Gliwicach
Fot. Polska Grupa Górnicza

Nowoczesną pracownię biologii molekularnej ze sprzętem laboratoryjnym o wartości 1 mln zł umożliwiającym szybką diagnostykę w kierunku SARS-CoV-2 otwarto w czwartek w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach dzięki wsparciu Polskiej Grupy Górniczej i władz miasta.

Górniczy koncern wsparł zakup ekstraktorów do automatycznej izolacji i oczyszczania RNA wirusa SARS-CoV-2 oraz komory laminarnej. Jak podkreśliła kierowniczka laboratorium gliwickiego szpitala Kinga Kozień, nowe ekstraktory to jedne z najszybszych urządzeń dostępnych na rynku, wykonuje się dzięki nim 24 ekstrakcje w 22 minuty. Wynik badania można uzyskać po trzech godzinach.

– Dzięki tej inwestycji przenosimy się na zupełnie inny poziom, jeśli chodzi o diagnostykę laboratoryjną, mamy doskonałe warunki do działania. Sfinalizowanie całego projektu w dobie pandemii było gigantycznym wyzwaniem – powiedział prezes Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach Przemysław Gliklich.

– Możliwość wykonywania badań w kierunku SARS-CoV-2 w trybie pilnym, uzyskiwanie pewnych wyników w ciągu kilku godzin to jeden z najważniejszych elementów walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Szybka i pewna diagnostyka gwarantuje komfort pracy personelowi – podkreśliła dr Anna Dołaszyńska-Żółkiewska.

Nowe laboratorium Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach nie jest pierwszą inwestycją tego typu, którą wsparła Polska Grupa Górnicza. Spółka wcześniej ufundowała sprzęt m.in. dla laboratorium COVID w Zabrzu, wspiera szpitale i placówki medyczne w regionie, oferuje też specjalny program informatyczny pomagający w walce z pandemią powiatowym stacjom sanitarno-epidemiologicznym w kilku regionach Polski.

– Postanowiliśmy zaangażować się w tworzenie nowoczesnego laboratorium, które będzie pracować na potrzeby PGG SA, ale także całej społeczności Śląska. Dzięki szybkiemu dostępowi do testów będziemy mogli w przyszłości wykluczyć tworzenie się ognisk epidemicznych w kopalniach, zadbać o bezpieczeństwo pracowników oraz zaplanować ciągłość pracy naszych zakładów – powiedział prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala.

Gliwicka placówka w swoim budynku przy ulicy Zygmunta Starego 20 od maja do września 2020 roku pełniła rolę szpitala zakaźnego jednoimennego, od października to szpital na II poziomie zabezpieczenia. Aktualnie na oddziałach obserwacyjno-zakaźnym oraz intensywnej opieki medycznej przebywa ponad 70 chorych z COVID-19 wymagających specjalistycznej opieki. Najstarsza pacjentka, która opuściła szpital po pomyślnie zakończonym leczeniu, miała 94 lata, najmłodsza – 26. (PAP)

Anna Gumułka
Print Friendly, PDF & Email