Niedzielski: podczas imprez weryfikacją tego, kto jest zaszczepiony, powinien zajmować się organizator

Niedzielski: podczas imprez weryfikacją tego, kto jest zaszczepiony, powinien zajmować się organizator
Fot. Pixabay

Generalnie podczas imprez czy zgromadzeń to ich organizator jest odpowiedzialny za weryfikowanie tego, kto jest zaszczepiony, a kto nie – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, po 10 czerwca proces ten usprawnić ma specjalna aplikacja.

Na środowej konferencji minister poinformował, że do każdego z obowiązujących w różnych miejscach limitów osób nie będą wliczane osoby zaszczepione. Niedzielski został potem zapytany o to, kto podczas zgromadzeń i imprez będzie weryfikował, ile z uczestniczących w nich osób jest zaszczepionych, a ile nie.

– Generalnie organizator jest odpowiedzialny za weryfikowanie tego. Z drugiej strony osoba, która przychodzi i twierdzi, że ma taki przywilej, takie prawo, by nie być liczonym do limitów obowiązujących, musi to udowodnić i wykazać – odparł minister.

Podkreślił, że na tę chwilę jedyną możliwością wykazania tego, że jest się zaszczepionym, jest przedstawienie organizatorowi imprezy odpowiedniego wydruku. – Po 10. czerwca planujemy powszechne udostępnienie aplikacji, która jest swojego rodzaju czytnikiem. Z jednej strony będzie on pozwalał weryfikować ten papierowy dokument – bo na tym dokumencie mamy też kod QR możliwy do odczytu – ale będzie pozwalał nam również na bezpośrednie odczytanie z Internetowego Konta Pacjenta czy innej elektroniczne formy udostępnienia – powiedział.

Od 1 czerwca Polska przystąpiła do systemu unijnych certyfikatów covidowych. Certyfikaty mogą poświadczyć fakt zaszczepienia przeciwko COVID-19, bycia ozdrowieńcem oraz negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa. (PAP)

Sonia Otfinowska
Print Friendly, PDF & Email