Nie bójmy się inności

Nie bójmy się inności
Fot. Adminstrator

– Solidarność z osobami chorymi psychicznie także zasługuje na swój dzień. Takie osoby bardziej i częściej potrzebują naszego wsparcia, zrozumienia i większej tolerancji -powiedziała Krystyna Grzybicka, dyrektorka Środowiskowych Domów Samopomocy w Elblągu, inaugurując festyn integracyjny w Bażantarnii z okazji  XI Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie „Schizofrenia – otwórzcie drzwi”, którego głównym organizatorem było Elbląskie Stowarzyszenie Na Rzecz Pomocy Osobom Chorym Psychicznie Ich Rodzinom i Opiekunom  „Pro – Familia”.

Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem. Pogoda i humory dopisały. Festyn rozpoczęło przejście wszystkich uczestników przez symboliczne drzwi, na znak jedności i więzi z osobami chorymi psychicznie. Atrakcji nie brakowało. Swoje prace prezentowali pacjenci i podopieczni placówek i instytucji, udzielających pomocy osobom chorym psychicznie: Środowiskowe Domy Samopomocy z Elbląga, Warsztaty Terapii Zajęciowej czy Dom Pomocy Społecznej w Elblągu. Były występy muzyczne, m.in. Marty Kobrzenieckiej, zespołu muzycznego z koscioła św. Pawła w Elblągu oraz zespołu  „Traugutki”. Można było zobaczyć pokaz samoobrony kung-fu w wykonaniu Zbigniewa Cimocha, zmierzyć poziom cukru we krwi, wziąć udział w zabawach sportowych dla dzieci i dorosłych, warsztatach plastycznych, a także zjeść kiełbaskę z grilla.

–  Taki festyn to świetna okazja do integracji osób niepełnosprawnych z pełnosprawnymi, do przełamania stereotypów o osobach niepełnosprawnych psychicznie. To czas do wspólnej zabawy i pokazania, że osoby niepełnosprawne chcą być zauważone, że mają takie same potrzeby jak wszyscy i nie można ich izolować – zgodnie przyznali Paweł Gołębiewski, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy „LAZARUS” oraz Monika Strawa, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kamienniku Wielkim.

Impreza była zwieńczeniem kampanii edukacyjno – informacyjnej pod hasłem „Pomimo niepełnosprawności jestem pełnowartościowym człowiekiem”, prowadzonej przez stowarzyszenie od maja 2012 r. Głównymi jej celami było m.in. przybliżenie problematyki związanej z funkcjonowaniem psychospołecznym osób chorujących psychicznie w miejscu zamieszkania, szkole oraz w pracy, zmiana wizerunku osób z niepełnosprawnością psychiczną, postrzeganych dotąd jako niezaradne i wymagające szczególnej pomocy w podejmowaniu ważnych decyzji, dotyczących m.in. podjęcia ponownie nauki, pracy czy też założenia rodziny oraz zachęcenie przedsiębiorców do przełamywania lęków przed zatrudnieniem takich osób.  AG Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 8448

Print Friendly, PDF & Email