Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego opracowali grę odwracającą uwagę dziecka podczas zabiegów medycznych

Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego opracowali grę odwracającą uwagę dziecka podczas zabiegów medycznych
Fot. Pixabay

Naukowcy z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego opracowali grę, która ma odwracać uwagę dziecka podczas zabiegów pobierania krwi czy szczepienia i tym samym redukować towarzyszący im stres i ból. Gra jest darmowa i zaprojektowana na urządzenia mobilne.

Jak wyjaśnił współautor gry dr Marcin Czub, „Magic Spheres” powstała na bazie wieloletnich badań naukowców z Instytutu Psychologii UWr nad odwracaniem uwagi od krótkotrwałego bólu z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. – W wyniku badań uzyskaliśmy bardzo duże redukcje zarówno bólu, jak i lęku u dzieci. Badania prowadziliśmy w szpitalach w Polsce, w Hiszpanii, Irlandii i Turcji – tłumaczył.

Gra została zaprojektowana na telefony komórkowe i tablety, dzięki czemu jest dostępna dla rodziców i pracowników służby zdrowia niemal w każdych warunkach. Wykorzystany w grze mechanizm przeciwbólowy opiera się o śledzenie wielu obiektów jednocześnie. Jak wskazują twórcy gry, jest to najefektywniejsza spośród wszystkich stosowanych metod rozpraszania uwagi, gdyż wymaga jej ciągłego skupienia i jednoczesnego koncentrowania się na wielu obiektach w tym samym czasie.

Współautorka projektu, dr Joanna Piskorz zapewniła, że gra jest bezpieczna dla najmłodszych. – To nie jest gra, w którą będziemy grać godzinami, odwraca uwagę na 5-10 minut – powiedziała.

– Gra nie zawiera żadnych treści, które byłyby pobudzające czy agresywne. Nie zamierzamy w żaden sposób zwiększać uzależnienia dzieci od technologii. Podczas gry nie trzeba poruszać ciałem. Nie będzie to przeszkadzało pielęgniarkom przy pobieraniu krwi czy szczepieniu – dodał dr Czub.

„Magic Spheres” polega na zapamiętywaniu kilku krótko migających elementów, a następnie śledzeniu ich ruchu i wskazaniu ich wśród innych poruszających się obiektów. Składa się z kilku scen, różniących się tłem i liczbą latających obiektów, aby z każdym poziomem podtrzymywać zainteresowanie dziecka.

Gra opracowana przez badaczy z Uniwersytetu Wrocławskiego jest darmowa, dostępna do pobrania w sklepie Google Play, do zainstalowania w systemie Android. (PAP)

Agata Tomczyńska / PAP – Nauka w Polsce
Print Friendly, PDF & Email