Szefowa KE: Wiadomość o nowym wariancie koronawirusa bardzo niepokojąca

Szefowa KE: Wiadomość o nowym wariancie koronawirusa bardzo niepokojąca
Fot. Pixabay

Wiadomość o nowym wariancie koronawirusa jest bardzo niepokojąca – przekazała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w wydanym w piątek oświadczeniu. Jak dodała, rozmawiała z naukowcami i producentami szczepionek, którzy podzielają jej obawy.

– Trzeba zaszczepić się jak najszybciej, jeśli jeszcze się tego nie zrobiło. I należy postępować zgodnie ze znanymi zasadami, aby się chronić – dodała.

Wskazała, że mutacje mogą prowadzić do pojawiania się bardziej zaraźliwych wariantów wirusa, zdolnych do szybkiego rozprzestrzenienia się po świecie.

Szefowa KE wezwała do zawieszenia połączeń lotniczych do miejsc, w których wykryto nowy wariant koronawirusa. – Wszystkie podróże lotnicze do tych krajów powinny zostać zawieszone, dopóki nie będziemy lepiej rozumieć niebezpieczeństwa stwarzanego przez ten nowy wariant – powiedziała.

– Teraz ważne jest, abyśmy wszyscy w Europie działali bardzo szybko, zdecydowanie i zjednoczeni – powiedziała.

Von der Leyen przemawiała po tym, jak Belgia potwierdziła pierwszy przypadek wariantu B.1.1.529 na swoim terytorium. Minister zdrowia tego kraju Frank Vandenbroucke mówił o pierwszym zakażeniu tym szczepem w Europie.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)
Print Friendly, PDF & Email