Na Szlaku Kopernikowskim we Fromborku

Na Szlaku Kopernikowskim we Fromborku
Fot. UMWWM

Marszałkowie trzech województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego spotkali się 14 lipca we Fromborku. Piotr Całbecki, Mieczysław Struk oraz Gustaw Marek Brzezin podpisali umowy licencyjne dotyczące wspólnie tworzonego Szlaku Kopernikowskiego.

– Dołączamy do pięknej trasy, która już funkcjonuje w województwie warmińsko-mazurskim. Deklaruję, że zadbamy o to, by niczego nie zabrakło tej pięknej idei. To nie jedyny szlak w naszym województwie, mamy już Camino de Santiago – najstarszy szlak pielgrzymkowy, część polskiego szlaku Camino Polaco przebiega przez nasz region. Takie inicjatywy to nie tylko promocja regionu czy ważnych postaci z regionu jak Mikołaj Kopernik, ale także rozwój turystyki – mówił marszałek Piotr Całbecki.

Wydarzenie rozpoczęło się od złożenia przez marszałków kwiatów na grobie Mikołaja Kopernika w katedrze archidiecezji warmińskiej. W czasie spotkania została podpisana umowa licencyjna na korzystanie z grafiki i logotypu Szlaku Kopernikowskiego. Gospodarz szlaku symbolicznie przekazał pozostałym marszałkom CoperniCoiny – żetony, które w wirtualnej formie można otrzymać między innymi podczas udziału w konkursach czy odwiedzając miejsca związane z Kopernikiem. Zgromadzone tokeny można wymieniać na nagrody rzeczowe.

Szlak Kopernikowski w województwie warmińsko-mazurskim jest już oznakowany i liczy blisko 300 km. W naszej części szlaku, który na mapie jest wyznaczoną przez miejsca związane z Kopernikiem pętlą we wschodniej części regionu, znajdą się: Toruń, Piwnice, Świerczynki, Zamek Bierzgłowski, Bierzgłowo, Grzywna, Chełmża, Nawra, Grzybno, Unisław, Starogród, Kałdus, Chełmno, Grudziądz, Dusocin, Kowalewo Pomorskie, Golub-Dobrzyń, Brodnica, Wielki Głęboczek, Kaszczorek, Złotoria, Włocławek i Wąbrzeźno. W rejonie Dusocina nasza pętla połączy się z odcinkiem pomorskim w kierunku Kwidzyn-Sztum-Malbork-Elbląg, w rejonie Wielkiego Głęboczka z odcinkiem warmińsko-mazurskim w kierunku Kurzętnika. Mapa Szlaku Kopernikowskiego.

Dwa listy intencyjne dotyczące historycznego turystycznego Szlaku Kopernikowskiego podpisane zostały 24 marca w Toruniu. Czytaj: Ruszamy Szlakiem Kopernikowskim

Na zdjęciu: spotkanie marszałków we Fromborku w sprawie Szlaku Kopernikowskiego.

kujawsko-pomorskie.pl
Print Friendly, PDF & Email