MZ: Mamy zaszczepionych 243 tys. dzieci w wieku 5-11 lat; niestety rejestracja staje

MZ: Mamy zaszczepionych 243 tys. dzieci w wieku 5-11 lat; niestety rejestracja staje
Fot. pixabay.com

Mamy zaszczepionych 243 tys. dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Niestety rejestracja staje. Ostatniej doby rodzice zapisali na szczepienie jedynie 6 tys. dzieci – poinformował w środę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Dziennikarze na konferencji prasowej w resorcie zdrowia pytali m.in. czy w związku ze zbliżającymi się feriami dla dzieci można spodziewać się dodatkowych restrykcji.

Szef MZ Adam Niedzielski wyjaśniał, że dalsze decyzje w tej sprawie będą zależały od rozwoju sytuacji epidemicznej. Przypomniał, że obecne limity w miejscach użyteczności publicznej zostały ograniczone do 30 proc., a ich przekroczenie jest możliwe tylko w razie posiadania zaświadczenia o zaszczepieniu/byciu ozdrowieńcem lub wykonania testu.

Minister podkreślił, że mamy do czynienia z przejściowym zwiększeniem zakażeń, a nie z rozpoczęciem piątej fali zachorowań, jednak – jak zastrzegł – ta ocena może się zmienić, jeśli w przypadku zakażeń nie będzie trendu spadkowego.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz przypomniał, że trwają szczepienia dla dzieci od 5 do 11 lat. Przekazał, że ostatniej doby rodzice zarejestrowali jedynie 6 tys. dzieci.

„Mamy zaszczepionych w tej chwili 243 tys. dzieci z tej grupy wiekowej i niestety rejestracja staje. Jeżeli dzieci mają wracać do szkoły, jeżeli mają jechać na ferie, jeżeli nie chcemy, żeby nasze dzieci miały wieloukładowy zespół zapalny, szczepmy nasze dzieci” – zaapelował Andrusiewicz.

Szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku od 5 do 11 lat rozpoczęły się w Polsce 16 grudnia. Są wykonywane preparatem Comirnaty (Pfizer-BioNTech) w dostosowanej do wieku dawce pediatrycznej.(PAP)

Karolina Kropiwiec, Magdalena Gronek
kkr/ mgw/ joz/
Print Friendly, PDF & Email