Muzykoterapia dla chorych na COVID-19 w Szpitalu Miejskim w Zabrzu

Muzykoterapia dla chorych na COVID-19 w Szpitalu Miejskim w Zabrzu
Fot. Pixabay

W Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka – Szpital Miejski w Zabrzu pacjenci chorzy na COVID-19 uczestniczą w zajęciach muzykoterapii. Mają one redukować stres, poprawiać nastrój i motywować do powrotu do zdrowia.

Sesje terapeutyczne z wykorzystaniem muzyki odbywają się w zabrzańskiej placówce od kilku tygodni. Uczestniczą w nich pacjenci chorzy na COVID-19, u których często występują też inne schorzenia.

Zajęcia prowadzi wolontariuszka Grażyna Leja-Franczyk, absolwentka pedagogiki resocjalizacyjnej i edukacji muzycznej, obecnie studentka III roku muzykoterapii na Akademii Muzycznej w Katowicach.

– Jedną z podstawowych zasad muzykoterapii jest dostosowanie rodzaju muzyki do potrzeb i preferencji pacjenta. Jeśli pracujemy z osobami starszymi, to towarzyszy nam muzyka ludowa czy tradycyjne polskie pieśni, takie, które pacjenci są w stanie zaśpiewać czy nawet razem z nami zagrać. W czwartek np. jeden ze starszych panów poprosił o piosenkę „Umówiłem się z nią na dziewiątą”. Z kolei osoby młodsze częściej wybierają współczesne melodie – relacjonuje terapeutka.

Liczba sesji i ich długość zależą wyłącznie od pacjenta, jego potrzeb i stanu zdrowia. – W przypadku np. pacjenta po wylewie i z COVID-19 stosujemy technikę typu musical speech stimulation, która wpływa zarówno na wydłużenie oddechu, jak i pomaga przywrócić zdolności tworzenia wypowiedzi, a ich skuteczność jest potwierdzona badaniami. Czasem bywa i tak, że w sesjach uczestniczą osoby w stanie paliatywnym. Wtedy korzystamy z muzyki, która uspokaja i wycisza – dodała Grażyna Leja-Franczyk.

Podczas zajęć najważniejszym instrumentem jest głos pacjenta. Jeśli stan zdrowia na to pozwala, chory przyłącza się do śpiewania albo wręcz przejmuje w nim inicjatywę. Wykorzystywane są też grzechotki, bębny i inne instrumenty perkusyjne.

Zajęcia z muzykoterapii odbywają się w zabrzańskim szpitalu dwa razy w tygodniu. Trwają ok. 3 godzin. Od połowy stycznia skorzystało z nich kilkudziesięciu pacjentów.

– Chorzy bardzo sobie chwalą taki rodzaj zajęć. Muzyka ich relaksuje, wycisza, stanowi odskocznię od pobytu w szpitalu. Zauważamy, że dzięki muzykoterapii poprawia się u nich nastrój i nastawienie do leczenia. Wielu z nich prosi o dodatkowe zajęcia – podkreślił prezes Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka – Szpital Miejski w Zabrzu dr Mariusz Wójtowicz. (PAP)

Anna Gumułka
Print Friendly, PDF & Email