Müller: Decyzja ws. obostrzeń nie zostanie przedstawiona we wtorek, będzie to w najbliższych dniach

Müller: Decyzja ws. obostrzeń nie zostanie przedstawiona we wtorek, będzie to w najbliższych dniach
Fot. Pixabay

We wtorek na pewno nie zostanie ogłoszona decyzja, co dalej z obostrzeniami epidemicznymi, taka informacja pewnie pojawi się w najbliższych dniach. Nie spodziewam się, żeby to było zaostrzenie obostrzeń – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Pytany w Polsat News, kiedy zapadną decyzje, co będzie dalej z obostrzeniami epidemicznymi po 1 lutego i kiedy rząd przedstawi informację w tej sprawie, Müller podkreślił, że zanim to nastąpi odbędzie się jeszcze posiedzenie Rady Medycznej, a rząd czeka jeszcze na dane epidemiczne z poniedziałku.

– Dzisiaj na pewno takiej decyzji (ws. obostrzeń) ogłoszonej nie będzie, w związku z tym mogę tylko powiedzieć, że to będą pewnie najbliższe dni, przed weekendem tak, aby był też czas na przygotowanie się – przekazał Müller.

– Nie spodziewam się – to co jest istotne – żeby to było zaostrzenie obostrzeń – to chciałbym jasno zadeklarować. Natomiast, czy będą to zdjęte obostrzenia w poszczególnych obszarach – taka decyzja jeszcze nie zapadła – powiedział rzecznik rządu.

Dodał, że jeżeli miałyby być decyzje dotyczące luzowania obostrzeń, to „obszar handlowy czy częściowo obszar hotelarstwa, czy kilka jeszcze innych obszarów” są pierwsze, które mogłyby być otwierane. – Ale w tej chwili, muszę to podkreślić, taka decyzja nie zapadła – zastrzegł Müller.

Od 28 grudnia ub.r., początkowo do 17 stycznia 2021 r., zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa – m.in. zamknięcie hoteli, ograniczenie w działaniu galerii handlowych i stoków narciarskich. Obostrzenia zostały później przedłużone do 30 stycznia.

Rzecznik rządu był także pytany o spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami klubów parlamentarnych i sił politycznych ws. Narodowego Programu Szczepień, które odbędzie się we wtorek rano. Według zapowiedzi na spotkaniu pojawić mają się przedstawiciele: PiS, KO, Lewicy, PSL oraz prawdopodobnie Konfederacji.

– My od samego początku podkreślamy, że jeżeli są konstruktywne uwagi to należy program sczepień, czy generalnie procedury związane z walką z COVID-19 modyfikować. Więc jeżeli takie argumenty padną i one będą przekonujące i konstruktywne, to zawsze możemy takich modyfikacji dokonać – powiedział Müller.

Pytany, czy będzie transmisja ze spotkania w KPRM, odparł, że do tej pory nie było takiej formuły i emocje są mniejsze, gdy nie ma kamer.

Rzecznik rządu był pytany, kiedy zaszczepieni zostaną wszyscy seniorzy 60 i 70 plus. – Na pewno to jest drugi kwartał, to można zadeklarować, jeżeli te dostawy (szczepionek), które są zapowiadane zostaną zrealizowane – powiedział Müller.

Dodał, że producenci szczepionek zmieniają dla Europy i dla całego świata co chwilę terminy dostaw i Polska, podobnie jak inne kraje, jest uzależniona właśnie od producentów. – Logistyka krajowa nas w tym zakresie nie ogranicza – dodał.

Jak mówił, w tej chwili żaden producent nie zadeklarował możliwości dostarczenia szczepionek w drugim kwartale poza unijną umową ramową. – Siłą rzeczy te rozmowy w tej chwili właściwie są bezprzedmiotowe, bo pierwszeństwo jest dla dostarczenia (szczepionek) w ramach umowy unijnej (…). Największym wyzwaniem są ograniczenia produkcyjne, a nie to, że ktoś nie chce nam szczepionek sprzedać – podkreślił Müller. (PAP)

Karol Kostrzewa
Print Friendly, PDF & Email