MRiPS: Blisko 380 tys. obywateli Ukrainy znalazło pracę

MRiPS: Blisko 380 tys. obywateli Ukrainy znalazło pracę
Fot. Pixabay

Dzięki uproszczonej procedurze zatrudnienia blisko 380 tys. obywateli Ukrainy, którzy opuścili swój kraj uciekając przed wojną, znalazło pracę w Polsce. – Ukraińcy wypełniają luki w niektórych branżach, wielu z nich ma wyższe wykształcenie. Rynek pracy bardzo skorzystał na ich potencjale – wskazuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Przyjęta bardzo szybko po wybuchu wojny w Ukrainie ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy otworzyła dla nich rynek pracy. Dzięki uproszczeniu procedur do podjęcia pracy nie jest konieczne uzyskanie żadnych dodatkowych zezwoleń.

– Na mocy tych nowych przepisów zatrudnienie znalazło blisko 380 tys. obywateli Ukrainy, którzy opuścili swój kraj w związku z wojną. Tylko niespełna 17 tys. osób zarejestrowało się w urzędach pracy jako bezrobotni. To pokazuje, że zdecydowana większość Ukraińców chętnych do podjęcia pracy nie ma z tym problemu – podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W których regionach pracuje najwięcej obywateli Ukrainy?

Największa grupa obywateli Ukrainy – blisko 84 tys. – znalazła zatrudnienie w województwie mazowieckim.

– Na drugim miejscu znalazł się Dolny Śląsk, tam pracuje prawie 40 tys. Ukraińców. Dalej plasują się województwo łódzkie (36,8 tys.) oraz wielkopolskie (35 tys.) – wylicza minister Marlena Maląg. – Chociaż Mazowsze dominuje, cieszymy się, że nasi sąsiedzi znajdują zatrudnienie w różnych regionach kraju – dodaje.

Gdzie szukać pomocy w znalezieniu pracy?

Osoby, które potrzebują wsparcia w poszukiwaniu pracy, mogą zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy. Zarówno obywatele Polski, jak i Ukrainy, mogą skorzystać tam np. z pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego i szkoleń – również w zakresie nauki języka polskiego.

W przypadku pytań dotyczących procedur zatrudnienia można również kontaktować się z portalem Zielona Linia https://zielonalinia.gov.pl/ oraz infolinią 19524. Warto również śledzić oferty pracy pojawiające się w Centralnej Bazie Ofert Pracy i na Wortalu Publicznych Służb Zatrudnienia.

Obywatele Ukrainy od lat pracują w Polsce

Jak dodaje szefowa resortu rodziny, obywatele Ukrainy od lat wypełniają luki na rynku pracy w Polsce.

– W latach 2012-2017 wydano ponad 5,3 mln zezwoleń legalizujących pracę cudzoziemca i w większości – ponad 3 mln – dotyczyły one obywateli Ukrainy. Z kolei w latach 2018-2022 wydano ponad 9,7 mln zezwoleń, w tym 8,2 mln dotyczyło obywateli Ukrainy.

MRiPS

Print Friendly, PDF & Email