Lublin: Seniorzy wzięli udział w warsztatach ułatwiających samodzielne życie

Lublin: Seniorzy wzięli udział w warsztatach ułatwiających samodzielne życie
Fot. UM Lublin

Bezpieczeństwo poruszania się po wirtualnym świecie Internetu oraz umiejętność kreowania swojego wizerunku – to tematy niedawnych warsztatów dla lubelskich seniorów. Tych ważnych umiejętności członkowie Klubów Seniora uczyli się w ramach realizowanego od 2018 roku projektu LUBInclusiON.

– Tworząc kompleksową ofertę wsparcia dla lubelskich seniorów duży nacisk kładziemy na działania wspomagające samodzielność i pozwalające na pełną aktywność osób starszych. Dzisiejsza rzeczywistość wymaga od nas wszystkich sprawnego poruszania się w Internecie, korzystania z aplikacji, urządzeń mobilnych. Przeniesienie obsługi wielu formalności do sieci to zmiana, która wymaga szybkiej nauki, a dla wielu może być barierą trudną do pokonania. Dlatego wśród proponowanych przez nas działań znalazło się szkolenie z bezpiecznego korzystania z Internetu. Z drugiej strony zaproponowaliśmy warsztaty dotyczące kształtowania wizerunku i stylizacji. To tematyka pozornie lżejsza, jednak równie ważna dla samopoczucia naszych seniorów – mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych.

Warsztaty skierowane były do członków Klubów Seniora funkcjonujących przy Domach Pomocy Społecznej oraz Zespole Ośrodków Wsparcia. W ramach integracji międzyklubowej w dniach 30 listopada i 1 grudnia zorganizowano warsztaty dotyczące bezpieczeństwa korzystania z Internetu oraz możliwości załatwiania spraw urzędowych przez Internet. Uczestnicy zapoznali się m.in. ze skutecznymi technikami obrony przed cyberprzestępcami, zagadnieniami związanymi z zabezpieczaniem wrażliwych danych, praktycznym wykorzystaniem takich narzędzi jak menedżer haseł czy VPN. Nauczyli się również jak bezpiecznie robić zakupy, korzystać z przeglądarki i aplikacji w smartfonie. Zdobyli wiedzę dotyczącą załatwiania spraw urzędowych on-line, m.in. jak korzystać z internetowego konta pacjenta, profilu zaufanego, czy wysyłać wnioski urzędowe online. W zajęciach, które wprowadzały w świat nowoczesnych technologii wzięło udział 21 osób.

Natomiast 16 i 17 grudnia seniorzy uczestniczyli w warsztatach Metamorfozy 60+. Obejmowały zagadnienia z psychologii wizerunku i elementy ruchu scenicznego. Seniorzy otrzymali indywidualny instruktaż z zakresu stylizacji, technik makijażu i fryzjerstwa. Nauczyli się jak tworzyć makijaż codzienny lub na specjalne okazje, podkreślający walory i dostosowany do indywidualnych cech. Zajęcia odbywały się w małych grupach, co pozwalało na bezpośrednią pracę z prowadzącym i swobodną atmosferę.

Warsztaty są częścią projektu „LUBInclusiON – działania profilaktyczne i usamodzielniające w środowisku lokalnym oraz utworzenie nowych miejsc usług społecznych” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

UM Lublin
Print Friendly, PDF & Email