Łódzkie: Ponad 16 mln zł na program rehabilitacji postcovidowej

Łódzkie: Ponad 16 mln zł na program rehabilitacji postcovidowej
Fot. Pixabay

Ponad 16 mln zł przeznaczył zarząd woj. łódzkiego na realizację programu rehabilitacji pacjentów, u których pojawiły się powikłania po przebytej chorobie COVID-19. Zapisy do programu rozpoczęły się w czwartek, natomiast sama rehabilitacja prowadzona będzie od 1 sierpnia.

O rozpoczęciu programu rehabilitacji poinformował w czwartek wicemarszałek woj. łódzkiego Piotr Adamczyk na konferencji prasowej w szpitalu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu.

– Rozpoczynający się właśnie program „Łódzkie centrum postcovidowe”, który został zainicjowany przez zarząd województwa, przeznaczony jest dla pacjentów, którzy przeszli COVID-19, mają powyżej 18. roku życia i związane z chorobą problemy wymagające pomocy medycznej. Na ten cel chcemy wydać ponad 16 mln zł – podkreślił Adamczyk.

Z danych Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi wynika, że z programu będzie mogło skorzystać 3 tys. mieszkańców regionu zmagających się z dolegliwościami postcovidowymi. Zapisy do programu rozpoczęły się w czwartek, natomiast świadczenia zdrowotne będą realizowane od 1 sierpnia.

– Zachęcamy mieszkańców, by już rejestrowali się w placówkach wyznaczonych do prowadzenia tego programu. Głównym jego beneficjentem jest Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy, a partnerami są Pabian Med w Pabianicach, szpital wojewódzki w Zgierzu i szpital w Bełchatowie. Mam nadzieję, że więcej placówek zechce wejść do programu w formie partnerstwa i będzie realizowało zawarte w nim świadczenia – dodał wicemarszałek.

Jak wyjaśniła dr n. med. Monika Parys ze zgierskiego szpitala, pacjenci będą kwalifikowani do programu w kilku etapach.

– Wstępnej kwalifikacji dokona specjalista chorób wewnętrznych na podstawie dokumentacji medycznej. Będzie on mógł skierować pacjenta na usprawnianie, zlecić badania pomocnicze czy konsultację kardiologiczną bądź neurologiczną. Następnym krokiem będzie kwalifikacja pacjenta do określonego trybu rehabilitacji – domowego, ambulatoryjnego i szpitalnego – poinformowała.

Lekarz oceni stan funkcjonalny pacjenta i objawy takie jak duszności, zmęczenie, skala depresji oraz tolerancja wysiłku fizycznego. W warunkach szpitalnych rehabilitowane będą osoby ze znacznym stopniem duszności, utrudniającym wykonywanie podstawowych czynności i narastającym przy jakimkolwiek wysiłku oraz z kaszlem trudno poddającym się leczeniu farmakologicznemu. Do pobytu w szpitalu kwalifikować będą także takie objawy jak zawroty głowy, bóle w klatce piersiowej, zwyżki ciśnienia tętniczego i okresowa tachykardia.

Program rehabilitacji postcovidowej woj. łódzkiego został pozytywnie zaopiniowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Pieniądze na jego realizację pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa. Ma być zakończony do połowy 2023 roku. (PAP)

Agnieszka Grzelak-Michałowska
Print Friendly, PDF & Email