Łódź: Siła przyjaźni seniorek czyni cuda. Warto o nią zadbać w każdym wieku

Łódź: Siła przyjaźni seniorek czyni cuda. Warto o nią zadbać w każdym wieku
Fot. Anna Shvets / Pexels

Ze statystyk wynika, że kobiety żyją dłużej od mężczyzn. Nic więc dziwnego, że w kinach, restauracjach czy na koncertach można zauważyć przewagę pań, które przychodzą solo lub w towarzystwie innych seniorek. Wiadomo, że przyjemniej jest pójść na spacer czy film z bliską sercu koleżanką niż w samotności. Właśnie dlatego tak ważne jest dbanie o przyjacielskie relacje.

Prawdziwa przyjaźń w dojrzałym wieku ma trochę inny charakter niż ta z okresu dzieciństwa czy wczesnej młodości – na tym etapie życia trudniej nawiązuje się nowe relacje. Jeśli jednak jesteś sama i nie masz z kim wyjść z domu, spróbuj zbliżyć się do rówieśniczek będących w podobnej sytuacji, również odczuwających brak towarzystwa. Badania dowodzą, że posiadanie przyjaciół daje szczęście i poczucie satysfakcji z życia. Relacje te pełnią szczególnie ważną rolę, kiedy rodzina mieszka daleko lub dzieci nie mają wystarczająco dużo czasu, aby zapewnić towarzystwo tak często, jak tego potrzeba. W takiej sytuacji serdeczne kontakty z rówieśniczkami to recepta na dobre samopoczucie, zdrowie i długie życie.

Poszukaj przyjaciółek

W starszym wieku nawiązywanie relacji z innymi może wydawać się trudne, zwłaszcza gdy przez ostatnie lata pochłaniała Cię praca, potem opieka nad dziećmi, a następnie wnukami. Warto jednak się przełamać i poszukać bratniej duszy, kiedy doskwiera samotność. Aby znaleźć koleżankę, trzeba przede wszystkim otworzyć się na innych ludzi i nie obawiać się nowych znajomości. Rozejrzyj się! Być może wśród osób mieszkających w pobliżu są i takie, które potrzebują towarzystwa podobnie jak Ty. A może da się odnaleźć kolegów lub koleżanki ze szkoły za sprawą portali społecznościowych? Warto też zacząć uczęszczać na zajęcia dla seniorów organizowane w domu kultury czy bibliotece, chodzić do kina i teatru.

Co daje przyjaźń w dojrzałym wieku?

Rozmowy, bliski kontakt i serdeczność to nieocenione zalety przyjaźni. Szczególnie pogodne i tryskające poczuciem humoru osoby sprawią, że razem będziecie mogli spędzić przyjemne chwile. Przyjaciółki pomogą także przeżyć gorszy dzień, chętnie wysłuchają i wesprą dobrym słowem w trudniejszych chwilach. W gronie takich towarzyszek nie będziesz czuła osamotnienia i przestaniesz spędzać czas przy telefonie czy przed telewizorem. Wzajemnie możecie się aktywizować, organizując wyjście na nordic walking, spacer czy rower. Spędzanie czasu ze zgraną paczką zaprzyjaźnionych seniorek to świetny sposób na nudę i zniechęcenie. Nic tak nie służy samopoczuciu jak porcja śmiechu i luzu. Rano aż chce się wstać z łóżka, gdy w perspektywie jest wyjście do kina, na wystawę, wernisaż, spacer czy basen.

Pomysły na wspólne spędzanie czasu

Dobrym pomysłem jest też wspólny wyjazd w bliższe lub dalsze regiony Polski czy na zagraniczną wycieczkę, jeśli będzie na to pozwalać domowy budżet. Samej z pewnością trudno się zmobilizować, aby choć na na kilka dni zmienić otoczenie. Tymczasem wypoczynek z dala od domu, nawet kilkudniowy, korzystnie wpływa na kondycję psychiczną i fizyczną. Pomaga oderwać się też od codziennych obowiązków i zrelaksować. Taki wypad razem z koleżankami może być wspaniałym, radosnym i relaksującym przeżyciem. Jego zaletą są także mniejsze koszty – wspólne wynajęcie wieloosobowego pokoju w hotelu będzie znacznie tańsze niż „jedynka”. Jeżeli jedna z Was prowadzi samochód, to również podróż może okazać się tańsza, gdy zrzucicie się na paliwo. Wierzące seniorki mogą chodzić z przyjaciółką do kościoła. Po mszy warto udać się na spacer i kawę w pobliskim bistro – taki wspólny niedzielny poranek może stać się Waszą nową tradycją. Masz dosyć jedzenia posiłków jedynie w swoim towarzystwie? Jest na to sposób – umów się z koleżankami, aby raz na jakiś czas zjeść coś na mieście. To świetna okazja, aby ubrać się bardziej elegancko i zadbać o siebie. Po obiedzie lody i wspólny spacer ulicą Piotrkowską sprawią, że dzień upłynie miło i radośnie. Dobrym pomysłem jest też wspólne gotowanie, a następnie biesiadowanie przy stole. Po znakomitym obiedzie czy kolacji można poplotkować, pograć w planszówki czy obejrzeć ulubiony serial.

Czas emerytury samotnych seniorek może być ciekawy i pełen wyzwań, gdy mają obok siebie odpowiednie przyjaciółki. Haruki Murakami w swojej książce pt. „Przygoda z owcą” napisał: „Przyjaciele, z którymi zabijamy czas, to właśnie prawdziwi przyjaciele”.

źródło: lodz.pl
Print Friendly, PDF & Email