Łódź: Autobus dla bezdomnych i potrzebujących wyrusza w coroczną trasę

Łódź: Autobus dla bezdomnych i potrzebujących wyrusza w coroczną trasę
Fot. UM Łódź

W środę (1 grudnia) na ulice Łodzi po raz pierwszy w tym sezonie wyjedzie „Autobus dla bezdomnych i potrzebujących”. Przez całą zimę osoby w kryzysie bezdomności oraz wszelkie inne osoby potrzebujące wsparcia będą mogły zjeść w nim codziennie ciepły posiłek.

Punktualnie o godz. 21:00 spod Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Nowe Sady 17 wyjedzie jutro (w środę, 1 grudnia) „Autobus dla bezdomnych i potrzebujących”. To pierwszy jego kurs w tym sezonie jesienno-zimowym. Specjalnie oznakowany „Autobus”, który na nocną trasę ulicami Łodzi wyjeżdża regularnie już od 2002 r., będzie kursował tradycyjnie do 15 marca.

– Projekt „Autobusu” stanowi doskonałe uzupełnienie istniejącego i funkcjonującego przez cały rok łódzkiego systemu wsparcia dla osób w kryzysie bezdomności – mówi Piotr Kowalski, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi ds. programów społecznych i osób z niepełnosprawnościami. – System ten obejmuje m.in. finansowane i współfinansowane przez Miasto Łódź schroniska oraz noclegownie. Jesień i zima to dla bezdomnych najtrudniejszy czas w roku, dlatego tak istotne jest dodatkowe wsparcie. Pomysł „Autobusu” sprawdził się na przestrzeni kilkunastu już lat. Potrzebujący korzystają z niego chętnie, kiedy termometry zaczynają wskazywać niskie temperatury.

Którędy pojedzie autobus?

Tegoroczna trasa „Autobusu dla bezdomnych i potrzebujących” będzie wiodła od Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Nowe Sady, Dworzec Łódź-Kaliska (od strony al. Unii Lubelskiej), pl. Barlickiego (od strony ul. Żeromskiego), Stary Rynek (od strony ul. Zgierskiej) oraz rynek u zbiegu ul. Przybyszewskiego i ul. Tatrzańskiej. Trasa nie jest przypadkowa – została zaplanowana w oparciu o miejsca, w których najczęściej gromadzą się bezdomni. Zakończenie kursu jest uzależnione od liczby osób korzystających ze wsparcia.

– Niewielka zmiana w przebiegu trasy tegorocznego „Autobusu” wynika z naszych doświadczeń i obserwacji z ostatnich lat – mówi Piotr Kowalski. – W tym roku zrezygnowaliśmy z przystanku przy Dworcu Łódź-Żabieniec, gdzie pojawiało się niezbyt dużo osób zainteresowanych uzyskaniem pomocy. W zamian mamy jedną zupełnie nową lokalizację w postaci przystanku w pobliżu skrzyżowania ul. Przybyszewskiego z ul. Tatrzańską.

Ciepła zupa, herbata i koc

Każdy potrzebujący, który pojawi się w „Autobusie” otrzyma ciepłą zupę oraz pieczywo. Będzie mógł również napić się ciepłej herbaty. Wszystkie posiłki będą przygotowywane codziennie w kuchni schroniska przy ul. Nowe Sady. „Autobus” będzie obsługiwany przez pracownika Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta, które na zlecenie Miasta Łódź, realizuje ten projekt oraz trzech wolontariuszy będących mieszkańcami Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Nowe Sady. Ze względu na obecną pandemię COVID-19 i obowiązujące obostrzenia sanitarne, wszystkie osoby zaangażowane w codzienną obsługę „Autobusu” będą wyposażone w środki ochrony osobistej (maseczki, rękawiczki, fartuchy, kombinezony, a także środki odkażające do powierzchni).

Z powodu pandemii, „Autobus” nie będzie na ten moment odwoził osób do noclegowni. Jeśli sytuacja epidemiologiczna poprawi się w czasie kursowania „Autobusu” w tym sezonie, wtedy mężczyźni będą odwożeni do Noclegowni przy Miejskim Centrum Terapii i Profilaktyki Zdrowotnej przy ul. Przybyszewskiego 253, a kobiety – do Schroniska dla Bezdomnych Kobiet wraz z miejscami noclegowymi przy ul. Gałczyńskiego 7. Chętni otrzymają jednak na przystankach, na których będzie zatrzymywał się „Autobus”, ciepłą odzież, a także koce. Zakończenie kursu jest uzależnione od liczby osób korzystających z „Autobusu” na całej trasie.

Średnio każdej nocy poprzedniej zimy z „Autobusu dla bezdomnych i potrzebujących” korzystało 160 osób. W trakcie całego, ubiegłego sezonu wydano w sumie 12 575 posiłków. Na realizację projektu „Autobusu” w całym 2021 r. Miasto Łódź przekazało Towarzystwu Pomocy im. św. Brata Alberta dofinansowanie w wysokości 59 tys. zł.

Świetlica dla Osób Bezdomnych

Także od jutra (środy 1 grudnia) będzie działała Świetlica dla Osób Bezdomnych przy al. Piłsudskiego 119 prowadzona przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata (z dotacją w wysokości 53,9 tys. zł w 2021 od Miasta Łódź). W Świetlicy osoby w kryzysie bezdomności będą miały zapewniony pobyt dzienny (codziennie w godz. 8:00 – 16:00), gorący posiłek i napoje, możliwość uzupełnienia brakującej garderoby w odzież odpowiednią do pory roku, możliwość skorzystania z węzła sanitarnego, środków czystości i higieny osobistej, oraz pomocy pielęgniarskiej. Podczas poprzedniego sezonu z placówki skorzystało 255 osób. Poza tym wydano w niej 5 tys. posiłków (obiadów) oraz około 2,5 tys. sztuk odzieży.

UM Łódź
Print Friendly, PDF & Email