Kuczmierowski: Szczepienia nauczycieli powinny przebiec bez zakłóceń

Kuczmierowski: Szczepienia nauczycieli powinny przebiec bez zakłóceń
Fot. Kancelaria Premiera

Szczepienia nauczycieli powinny przebiec bez zakłóceń. Do Polski trafiło 125 tys. szczepionek firmy AstraZeneca, które są już przekazywane do punktów szczepień. W tym tygodniu spodziewana jest dostawa kolejnych 140 tys., a za tydzień ok. 350 tys. szczepionek dla nauczycieli – powiedział PAP prezes ARM Michał Kuczmierowski.

Kuczmierowski potwierdził, że w poniedziałek rano do Polski trafiła dostawa 320 tys. szczepionek Pfizera. – One już w większości zostały rozdystrybuowane do punktów szczepień, przede wszystkim na potrzeby zapewnienia drugiej dawki oraz na kontynuację szczepień w grupie seniorów – powiedział szef ARM.

Jednocześnie zapewnił, że Agencja pilnuje, aby były zabezpieczone preparaty na drugie szczepienie. – Od początku planowaliśmy takie działania, które będą gwarantowały dostępność szczepionek na drugą dawkę. To jest nasz priorytet i każda nowa dostawa jest dzielona w taki sposób aby zabezpieczać szczepienia drugą dawką. Ponadto harmonogram szczepień w grupie seniorów został dostosowany do tych ilości szczepionek, które mamy do dyspozycji – powiedział.

Przypomniał, że Pfizer w ostatnim czasie dostarczał mniej szczepionek, niż przewidziano we wcześniejszych ustaleniach. – Na szczęście pojawili się nowi producenci: Moderna, której dostawy spodziewamy się w ciągu najbliższego tygodnia oraz AstraZeneca, dzięki której możemy wcześniej rozpocząć szczepienia nauczycieli – powiedział.

Ocenił, że zaplanowane na piątek szczepienia nauczycieli powinny rozpocząć się w piątek bez zakłóceń. – Szczepienia nauczycieli powinny przebiec bez problemów, szczególnie że już teraz rozpoczynamy dystrybucję tych szczepionek, żeby mogły trafić do punktów szczepień z odpowiednim wyprzedzeniem. Punkty szczepień mają już doświadczenie, więc bez problemu powinny sobie poradzić z tym nowym preparatem. Mamy też zaplanowany szereg warsztatów dotyczących tych szczepionek – powiedział Kuczmierowski.

Do Polski trafiło już 125 tys. szczepionek firmy AstraZeneca. – W tym tygodniu spodziewamy się jeszcze 140 tys., a za tydzień ok. 350 tys. – poinformował szef ARM. (PAP)

Olga Zakolska
Print Friendly, PDF & Email