Kraków: „Zakochani w tańcu… czyli pokaz tańca towarzyskiego, reportaż, rozmowy motywacyjne” w cyklu – Życie jest piękne

Kraków: „Zakochani w tańcu… czyli pokaz tańca towarzyskiego, reportaż, rozmowy motywacyjne” w cyklu – Życie jest piękne
Kadr z filmu "Pokaz taneczny Mai & Jurka"

Bohaterami pierwszego spotkania cyklu Moniki Meleń będą Maja i Jurek. Od 30 lat w związku, Mistrzowie Polski w tańcu towarzyskim, świetni pracownicy i pełni radości ludzie z zespołem Downa.

Maria Kalisz i Jerzy Godawski, mieszkańcy Krakowa. Wiele osób spotyka ich na swojej drodze. Charakterystyczni, angażujący się. Mają różnorodne zainteresowania. I marzenie – od zawsze chcieli tańczyć i to się właśnie spełniło.

Pierwsze wspólne kroki taneczne stawiali w przedszkolu, tańcząc krakowiaka. Dzisiaj są trzykrotnymi Mistrzami Polski w tańcu towarzyskim i show. A jutro? Czekają na możliwość startu i zdobycia medali w Olimpiadzie Specjalnej w Turynie w marcu 2025 roku. A marzenie specjalne to udział w Tańcu z Gwiazdami.

Turnieje taneczne i pokazy to ich żywioł.

To mobilizacja do żmudnych treningów, ćwiczenia nowych układów, przygotowywania kolejnego show. Zafascynowani tańcem, wzbudzają sympatię widowni. Potrafią porwać całą salę do tańca. Zaskakują pomysłami. Urodzeni showmani. Ich energia i radość życia podbija serca, czy tego chcemy czy nie. Tańcem dziękują za poświęcany im czas i opiekę Cor et Animus Fundacji, której instruktorzy prowadzą treningi, dbają o ich wizerunek oraz rozwijają ich taneczną karierę.

U Mai i Jurka taniec otwiera serce i duszę, integruje i motywuje, przywraca godność. Maja i Jurek ze swoją taneczną pasją wchodzą w środowisko osób sprawnych, bo każdy ma jakieś ograniczenia. Tańczyć może każdy, ale nie każdy może zostać mistrzem. Maja i Jurek są mistrzami tańca i życia. Ich wzajemnego uczucia i szacunku dla siebie możemy im pozazdrościć.

Pokaz taneczny Mai & Jurka

– Pokażemy też fragmenty reportaży: „Frytki story” i „Społeczna Kaffka” opowiadające o pracy osób z niepełnosprawnością. Gwarantowana moc dobrej energii i inne niespodzianki – zapowiadają organizatorzy.

Spotkanie odbywać się będzie w przeddzień Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa.

20.03.2024 (środa) godz. 18:00 Nowohuckie Centrum Kultury sala teatralna 203

Dodatkowe informacjemag.magic@interia.eu

Podczas całego spotkania dostępne będzie stoisko PFRON, gdzie wszyscy zainteresowani otrzymają informacje na temat realizowanych przez Fundusz programów i zadań, m.in. CIDON oraz „Wypożyczalnia technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością”.

Wydarzenie będzie również okazją do otwarcia wystawy „Życie jest podróżą”.  Wystawa Małopolskiego Oddziału PFRON jest zbiorem prac nagrodzonych w XXI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”. Autorami prac są osoby z niepełnosprawnościami – uczestnicy małopolskich WTZ, ŚDS i DPS. Od 21 marca wystawę będzie można oglądać w Społecznej Kaffce.

Podczas spotkania będzie można odebrać za darmo magazyn Integracja.

Prowadzenie:

Monika Meleń – reportażystka i dokumentalistka. Stworzyła kilkaset reportaży o tematyce społecznej, emitowanych na antenach ogólnopolskich i międzynarodowych. Od 2003 roku nieprzerwanie związana z TVP, pracowała również w rozgłośniach radiowych. Jest autorką filmów dokumentalnych: Film dla StasiaJeden dzień dłużejKobieta Skała, oraz reportaży o Krakowie: Melodia znana jak pacierzOgnista duszaMój sąsiad smokDźwięk mojego życia. Na swoim koncie ma szereg nagród i wyróżnień, wśród nich nagrodę za całokształt pracy, „Za reportaże niosące nadzieje i przywracające wiarę w człowieka”, którą otrzymała w 2017 roku podczas Festiwalu Sztuki Faktu w Toruniu.

Współprowadzenie: Marcin Ryszka – dziennikarz Radia Kraków, niewidomy, Prezes Fundacji NIE WIDZĘ PRZESZKÓD, wykładowca akademicki, komentator sportowy, paraolimpijczyk.

Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.

Mat. prasowe
UM Kraków
Print Friendly, PDF & Email