Kraków: Wielka Lekcja Ekologii po raz szósty

Kraków: Wielka Lekcja Ekologii po raz szósty
Fot. Pixabay

Tegoroczna edycja Wielkiej Lekcji Ekologii będzie przebiegać pod hasłem „Kraków w dobrym klimacie”. Miasto zaprasza w niedzielę (25 września) w godz. 11:00-16:00 do TAURON Areny Kraków.

Tym razem będzie to wydarzenie plenerowe. Do udziału Kraków zaprasza całe rodziny: dzieci, dorosłych i seniorów. Na każdą z tych grup czekać będzie mnóstwo atrakcji. W strefie wystawienniczej położonej od strony parku Lotników znajdzie się kilkanaście stanowisk, przygotowanych przez spółki i jednostki miejskie oraz partnerów.

Świetną ofertę dla najmłodszych przygotowało jak zwykle Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza, które tym razem zaprosi dzieciaki do udziału w warsztatach ekologiczno-przyrodniczych „Pomaluj mój świat”. Uczestnicy zdobędą zielony barwnik (chlorofil) i użyją go do kolorowania liści. Dowiedzą się także, jak rozpoznawać gatunki drzew i wezmą udział w grach i zabawach przyrodniczo-edukacyjnych, „Leśne domino” czy „Przyrodnicze kółko i krzyżyk”. Najbardziej aktywni będą mogli przystąpić do gry w chowanego z borsukiem, rzekotką i puszczykiem.

Na warsztaty kreatywne (budowa domu zeroemisyjnego) oraz grę sensoryczną i Parasolowe Koło fortuny zaprosi najmłodszych jednostka miejska Klimat – Energia – Gospodarka Wodna. Doradcy ds. klimatu i środowiska z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Klimatu pomogą poszerzyć wiedzę na temat zmian klimatu i sprawdzić ją w quizie klimatycznym z nagrodami. Kreatywność i zdolności manualne będzie można z nimi przećwiczyć w trakcie warsztatów tworzenia i ozdabiania doniczek na zioła.

Na stoisku Wodociągów Miasta Krakowa na uczestników czekać będzie wiele niespodzianek. Będzie się tam można dowiedzieć, jak działa koparka ssąca czy pojazd służący do monitoringu sieci kanalizacyjnej. A w galerii „Na kropli” uczestnicy tworzyć będą wyjątkowe ekotorby oraz prace plastyczne z wizerunkiem kropelki.

Na stanowisku edukacyjnym Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej dowiemy się z kolei, co to jest ciepło, skąd się bierze i jak należy obchodzić się z ogniem a Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, jak prawidłowo segregować odpady.

Krakowski Holding Komunalny wyjaśni zainteresowanym, na czym polega proces filtrowania spalin i do czego można użyć energii powstałej ze spalania. Zaprosi też mieszkańców do poznania działania turbiny parowej, a najmłodszych do zabawy suchym lodem i na rower generujący prąd.

W trakcie wydarzenia dorośli będą mieli okazję lepiej poznać dostępne w Krakowie programy dotacyjne, np. program termomodernizacji budynków jednorodzinnych, program rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz dostępności zewnętrznych form wsparcia tj. program „Mój prąd”, czy ulga termomodernizacyjna. Na stanowisku Wydziału ds. Jakości Powietrza będzie także można uzyskać pomoc w skompletowaniu wniosku dotacyjnego/rozliczeniowego w ramach Programu „Czyste powietrze”.

Z kolei Wydział Kształtowania Środowiska przygotował warsztaty, które nauczą, jak zachować się podczas przypadkowego spotkania z dzikimi zwierzętami, czym i kiedy możemy dokarmiać dzikie ptaki oraz jak odpowiedzialnie przygotować się do adopcji zwierząt ze schroniska.

Na wydarzeniu nie zabraknie także przedstawicieli krakowskiego środowiska naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej, którzy zaprezentują m.in. model turbiny wiatrowej, łódź i samolot solarny.

Na parkingu od strony parku Lotników stanie ekologiczny park maszyn, czyli pojazdy i urządzenia wykorzystywane przez miejskie spółki i jednostki w codziennej pracy, m.in. zamiatarki, polewaczki, śmieciarki, odkurzacze miejskie, pojazdy elektryczne, a także autobusy.

Krakowskie służby policja i straż miejska przygotują stanowiska edukacyjne z atrakcjami dla całej rodziny. W miasteczku policyjnym na gości czekać będą przedstawiciele Wydziału Prewencji KWP. Będzie można dowiedzieć się, gdzie można zgłosić przypadki niewłaściwego traktowania zwierząt, a także poznać Krajową mapę zagrożeń bezpieczeństwa – policyjny rejestr aktów łamania prawa udostępniony mieszkańcom.

Dodatkową atrakcją dla osób, które odwiedzą tematyczne namioty i zbiorą odpowiednią liczbę pieczątek, będzie możliwość otrzymania sadzonek ziół: bazylii, tymianku, oregano i mięty.

Strefę rozrywki dla najmłodszych zapewni TAURON Polska Energia, a sportowe wyzwania Decathlon Kraków. Zarząd Transportu Publicznego użyczy chętnym rowerów elektrycznych na krótkie przejażdżki.

Przez cały dzień goście będą mogli korzystać z bogatej oferty gastronomicznej oraz wypocząć w Arenie Garden.

Organizatorami wydarzenia są Urząd Miasta Krakowa i Arena Kraków SA.

Partnerzy wydarzenia: Wydziały Urzędu Miasta Krakowa: ds. Jakości Powietrza, Kształtowania Środowiska, Gospodarki Komunalnej i Klimatu Urzędu, Klimat-Energia-Gospodarka Wodna, Zarząd Zieleni Miejskiej, Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza, Zarząd Transportu Publicznego, Krakowski Holding Komunalny SA, Wodociągi Miasta Krakowa SA, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania sp. z o.o., Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA, Muzeum Inżynierii i Techniki, Policja, Straż Miejska Miasta Krakowa, TAURON Polska Energia SA, koła naukowe Akademii Górniczo-Hutniczej.

UM Kraków
Print Friendly, PDF & Email