Kraków: MPK konsultuje rozwiązania w nowych tramwajach z osobami z niepełnosprawnościami

Kraków: MPK konsultuje rozwiązania w nowych tramwajach z osobami z niepełnosprawnościami
Fot. MPK Kraków

W związku z trwającymi przetargami na dostawę w sumie 90 nowych tramwajów, MPK SA zaprosiło do swojej siedziby, przy ul. J. Brożka 3, członków „Zespołu Doradczo- Konsultacyjnego ds. Dostępności Architektonicznej Przestrzeni Publicznej oraz Obiektów Budowlanych dla Osób ze Szczególnymi Potrzebami”, który działa w Krakowie. Na spotkaniu, które odbyło się 6 marca były osoby poruszające się wózkach, osoby niewidome oraz osoby reprezentujące środowisko osób z wadą słuchu.

W spotkaniu wzięło udział 15 osób, w tym Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób z niepełnosprawnościami oraz przedstawiciele MPK. Celem konsultacji jest przygotowanie dla producentów takich wymagań, które sprawią, że nowe tramwaje będą w maksymalnie możliwym stopniu dostępne dla wszystkich pasażerów, w tym także tych z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.

Propozycje rozwiązań technicznych, które są przewidziane do zastosowania w nowych wagonach przedstawił Kazimierz Fudala, dyrektor ds. technicznych w MPK. Dotyczyły one m.in. udziału niskiej podłogi oraz jej maksymalnego nachylenia, szerokości przejścia wewnątrz tramwaju oraz wydzielonej przestrzeni dla osób poruszających się na wózkach i opiekunów podróżujących z dziecięcymi wózkami.

Podczas prezentacji rozwiązań w nowych tramwajach padło też zapewnienie, że dla osób z niepełnosprawnościami zostały przewidziane miejsca siedzące, oznakowane piktogramami, a w strefie dla osób poruszających się na wózkach dodatkowe specjalne przyciski, których naciśnięcie sygnalizuje prowadzącemu, że z pojazdu będzie wysiadać osoba z ograniczoną mobilnością. Z kolei przycisk na zewnątrz służący do otwierania drzwi będzie emitował dźwięk, aby osoby niewidome mogły go łatwiej zlokalizować. Z myślą o osobach słabowidzących wszystkie poręcze w tramwajach będą specjalnie podświetlone.

Dla osób z niepełnosprawnością wzroku tramwaje będą wyposażone w głosowy system komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej. Progi wejściowe będą podświetlone wodoodporną żółtą listwą świetlną LED, która służy osobom słabowidzącym do lokalizacji tych progów. Osoby z niepełnosprawnościami będą mogły też łatwo skontaktować się z prowadzącym, dzięki systemowi tzw. interkomów, urządzeń zamontowanych przy każdych drzwiach.

Dostępność nowych tramwajów dla osób poruszających się wózkach będą zapewniać platformy najazdowe. Przestrzeń dla tych osób będzie wyposażona także w pas bezpieczeństwa i będzie oznakowana specjalnym piktogramem.

„Zespół Doradczo-Konsultacyjny ds. Dostępności Architektonicznej Przestrzeni Publicznej oraz Obiektów Budowlanych dla Osób Ze Szczególnymi Potrzebami” zapowiedział na spotkaniu, że planuje złożenie wniosku do Ministerstwa Infrastruktury o przygotowanie ogólnopolskiej aplikacji, która będzie służyć osobom niewidomym czekającym na przystankach w uzyskiwaniu informacji głosowej przesyłanej np. na telefon, o numerze linii i kierunku jazdy tramwajów i autobusów.

Przypomnijmy, że MPK SA w Krakowie ogłosiło trzy przetargi na zakup nowych niskopodłogowych i klimatyzowanych tramwajów. Obejmują one dostawę w sumie do 90 nowych wagonów, trzech rodzajów: do 30 tramwajów jednokierunkowych o długości 32–34 m, do 30 tramwajów dwukierunkowych o długości 32–34 m oraz do 30 tramwajów jednokierunkowych o długości 42–45 m.

UM Kraków
Print Friendly, PDF & Email